Przebieg leczenia owrzodzenia podudzia

Owrzodzenia podudzi to choroba, która dotyczy ponad 1,5% populacji w Polsce. Przyczyną owrzodzeń są nieleczone choroby naczyń żylnych. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie odwiedzać lekarza i sprawdzać stan swojego zdrowia.

Jak leczyć owrzodzenia podudzi?

W tym artykule wyjaśnimy, czym są otwarte rany na nogach leczenie może nawet trwać latami. Przede wszystkim ważne jest, żeby udać się w odpowiednim czasie do lekarza. Należy pamiętać, że bardzo poważnym problemem w krajach rozwijających są choroby naczyń żylnych. Zmianami skórnymi najcięższymi w leczeniu są owrzodzenia podudzi. Pojawiają się bardzo często w przebiegu chorób żylnych. Lekarze kilku specjalności są z reguły zaangażowani w leczenie. Są to przede wszystkim interniści, dermatolodzy oraz chirurdzy naczyniowi. Często niezbędna jest także interwencja chirurgiczna. Oprócz metod chirurgicznych stosuje się środki farmakologiczne miejscowe i ogólne oraz kompresjoterapię. Środki antyseptyczne różnego rodzaju stosuje się w leczeniu miejscowym, gdy owrzodzenie jest jeszcze w fazie wysiękowej. Niezbędne jest dokładne oczyszczenie rany z wydzieliny ropnej oraz tkanek martwiczych.

Metody leczenia

Środki farmaceutyczne pobudzające proces gojenia stosowane są, gdy owrzodzenie wejdzie w fazę naskórkowania oraz ziarninowania. Chorobom naczyń żylnych towarzyszą liczne objawy somatyczne. Należy pamiętać, że leczenie tego rodzaju dolegliwości skórnych jest bardzo skomplikowane, czasochłonne, a do tego kosztowne. Na skórze pacjenta pojawiają się tak zwane pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje. Z reguły występują one na stopach oraz podudziach. Początkowe objawy są bagatelizowane przez pacjentów, którzy do lekarza udają się zbyt późno. Można również korzystać z domowych sposobów leczenia, ale zdecydowanie bardziej skuteczna jest profesjonalna opieka medyczna. Wokół żylaków po kilku tygodniach zaczynają powstawać zmiany skórne różnego rodzaju. Między innymi są to przebarwienia wypryski, a także świąd. Pacjent odczuwa bardzo duży dyskomfort, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Owrzodzenie podudzia powstaje na skutek nieleczonych żylaków oraz przebytej zakrzepicy żył głębokich. Warto dodać, że szczególnie groźne są otwarte rany na nogach leczenie powinno być oparte na farmakoterapii. Po przeczytaniu tego artykuły już wiesz, czym jest owrzodzenie podudzia.