Poronienie – przyczyny, objawy, kolejna ciąża

Jak pokazują statystyki, poronienie może dotyczyć nawet co piątej ciąży. W wielu przypadkach do obumarcia zarodka dochodzi jednak w pierwszych tygodniach. Jak przebiega ten proces? Czym się objawia? Czy planowana kolejna ciąża po poronieniach to dobry pomysł?

Poronienie – przyczyny i objawy

Poronienie, które może wydarzyć się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy od momentu zapłodnienia, to obumarcie zarodka albo płodu. Ciąża zostaje wówczas zakończona. Zdecydowana większość takich sytuacji przypada na pierwsze 7-8 tygodni. W efekcie ogromna ilość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ze ma już za sobą przynajmniej jedno poronienie. Powodów przedwczesnego zakończenia ciąży może być wiele. Czasem jest to wada genetyczna, zaburzenie rozwoju płodu, choroba (zarówno matki, jak i dziecka), niski poziom progesteronu, nieprawidłowa budowa szyjki macicy. Poronienie może być wywołane również przemęczeniem, stresem, piciem alkoholu, paleniem papierosów, urazem. Często trudno wskazać przyczynę, zwłaszcza gdy sytuacja wydarzyła się w pierwszych tygodniach ciąży.

Objawy poronienia zależą często od momentu, w którym ciąża się zakończyła. Wczesne poronienie z reguły wiąże się z krwawieniem i bólem, podobnym do menstruacyjnego, ciągnącym się niekiedy kilka dni. Wiele pacjentek zauważa również charakterystyczne skrzepy krwi pochodzące z dróg rodnych. Jeśli natomiast ciąża obumarła w drugim trymestrze, wówczas objawy poronienia to także skurcze oraz wyciek płynu owodniowego. Kobieta musi być przygotowana na to, że szyjka jej macicy wkrótce rozszerzy się, by doszło do wydalenia płodu.

Co dalej?

Poronienie nie oznacza braku możliwości zajścia w kolejną ciążę. Wręcz przeciwnie, jednak trzeba brać pod uwagę przyczyny obumarcia płodu oraz stan zdrowia kobiety. Jeśli poronienie nastąpiło szybko, a jego przyczyna nie jest znana, lekarze sugerują trzymiesięczną przerwę. W momencie, gdy specjaliści wiedzą, co spowodowało niepowodzenie poprzednim razem, mogą wesprzeć pacjentkę, np. odpowiednią terapią, podaniem środków hormonalnych, zaleceniem zmiany trybu życia. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie i kobieta z medycznego punktu widzenia jest gotowa – ciąża po poronieniach może stać się faktem. Oczywiście wskazana jest ostrożność, a także stała kontrola lekarska i stosowanie się do wszystkich zaleceń. Bezwzględnie zakazane są natomiast jakiekolwiek używki oraz nadmierny wysiłek fizyczny i stres.