Owrzodzenie podudzia – co warto wiedzieć?

Owrzodzenia podudzi często jest konsekwencją nieleczonych żylaków. Schorzenie wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą, ponieważ może być groźne dla zdrowia. Przebieg leczenia ustalany jest w sposób indywidualny, a wszystko zależy od stanu pacjenta (m.in. obszaru zajętego przez wrzody, intensywności wysięku, ilości bakterii w ranie). Poniżej zamieszczono zbiór przydatnych informacji.

Opatrunki i opaski uciskowe

Otwarte rany na nogach leczenie miejscowe opiera się na specjalistycznych opatrunkach oraz opaskach uciskowych. Warto jednak uwzględnić, że nie zawsze są one proste w pielęgnacji. Wysięki powodują przemakanie opatrunków. Pojawiają się także problemy w oczyszczaniu powstałych zmian, co może skutkować zakażeniem bakteryjnym.

Owrzodzenie podudzia nie zawsze może być leczone przy użyciu opasek uciskowych. U niektórych pacjentów występują przeciwwskazania, takie jak np. ciężka niewydolność serca, marskość wątroby, niedobór białka w organizmie, niedokrwienie tętnicze kończyn dolnych. Otwarte rany na nogach leczenie samodzielne jest niedopuszczalne, ponieważ może spowodować pogłębienie się objawów!

Skuteczność skleroterapii

Owrzodzenie podudzia może wymagać leczenia zabiegowego. Skuteczność skleroterapii znajduje się na wysokim poziomie, co zmniejsza ryzyko nawrotu schorzenia. Bywa jednak tak, że zabieg musi zostać w przyszłości powtórzony, a wszystko zależy od osobistych tendencji do nawrotów owrzodzenia podudzi. Warto zaznaczyć, że w przypadku zaawansowanego schorzenia jest to zwykle jedyna efektywna metoda przywrócenia zdrowia.

Otwarte rany na nogach leczenie zabiegowe wymaga także systematycznych badań kontrolnych. Ich częstotliwość jest zmienna – ustalana przez specjalistę w oparciu o wiele rozmaitych czynników.

Zakażenie bakteryjne

Owrzodzenie podudzi wiąże się w wysiękiem o nieprzyjemnym zapachu. Zdarza się tak, że jest on wyczuwalny nawet po zmianie opatrunku na nowy. Może to oznaczać zakażenie bakteryjne rany. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.

Podczas leczenia owrzodzenia podudzia można stosować opatrunki z wkładem neutralizującym przykry zapach. Nie oznacza to jednak brak kontroli lekarskiej, ponieważ zahamowanie procesu namnażania się bakterii wymaga antybiotykoterapii.