Najpopularniejsze formy środków dezynfekujących

Środku dezynfekujące to dość duża gama różnego typu preparatów. Powinno się pamiętać, że różnią się one między sobą konsystencją, składem i przeznaczeniem. Stąd też preparaty do dezynfekcji są po prostu różne. Jakie są najpopularniejsze ich rodzaje?

Żele

Jeśli chodzi o środki dezynfekujące do rąk, to najczęściej spotyka się żele. Są one dość gęste po to, by nie spływały zbyt szybko z dłoni. Gładko się rozprowadzają i mają dodatki środków nawilżających. Dzięki temu zawarty w nich alkohol nie wpływa tak bardzo negatywnie na stan skóry, jak miałoby to miejsce bez dodatków.

Niektóre żele dezynfekujące wymagają ich spłukania dokładnie tak jak mydło. Inne żele po prostu wysychają na skórze i nie pozostawiają na niej tłustego filtru. To właśnie one szczególnie dobrze sprawdzają się w warunkach polowych. Brak konieczności spłukiwania ich umożliwia mycie rąk bez użycia wody.

Płyny

Płyny do dezynfekcji mogą być przeznaczone do skóry lub do powierzchni. Różnią się one od siebie składem. Zdecydowanie silniej działają te Środki dezynfekujące, które są przeznaczone do oczyszczania z drobnoustrojów przedmiotów.

Płyny najczęściej aplikuje się rozpylaczami, a następnie wciera przy pomocy szmatki. Dobrze jest używać ich wyłącznie w rękawiczkach, które chronią skórę dłoni przed nadmiernym przesuszeniem.

Koncentraty do rozcieńczania

W placówkach medycznych, lokalach gastronomicznych, sklepach, hotelach i dużych firmach najczęściej korzysta się ze środków w formie koncentratów. Ich producenci szczegółowo opisują proporcje, w jakich koncentrat powinien zostać rozcieńczony, by działał prawidłowo.

Koncentraty to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy konieczna jest częsta dezynfekcja dużych powierzchni. Warto jednak pamiętać, że trzymanie się zaleceń producenta jest niezwykle ważne. To właśnie dzięki nim płyn może skutecznie dezynfekować powierzchnię i równocześnie nie powodować jej uszkodzenia. W przeciwnym wypadku można spodziewać się odbarwień albo tego, że dezynfekcja nie będzie skuteczna.