Jakie są największe zalety kosmetyków wegańskich?

Popularność wegańskich kosmetyków stale rośnie. Coraz więcej produktów z oznaczeniem „vegan” pojawia się w drogeriach i wzbudza zainteresowanie klientów. Co sprawia, że ludzie tak chętnie sięgają po wegańskie kosmetyki?

Kiedy kosmetyk można nazwać wegańskim?

Czym kosmetyki wegańskie różnią się o tych tradycyjnych, od lat dostępnych w drogeriach? To przede wszystkim dwie kwestie: skład oraz sposób produkcji.Jeśli chodzi o użyte w produkcji składniki, żaden nie może pochodzić od zwierząt. Oznacza to, że wykluczone są tłuszcze zwierzęce, wosk pszczeli czy pochodne mleka, które są powszechnie stosowane w kosmetologii. Nie wolno również używać w produkcji barwników i konserwantów pochodzenia zwierzęcego.Druga kwestia to zasada cruelty free – aby kosmetyk był wegański w żaden sposób nie może być testowany na zwierzętach, ani jako ostateczny produkt, ani w formie poszczególnych składników.

Jakie kosmetyki wegańskie są dostępne na rynku?

Jeszcze kilka lat temu, wegańskie alternatywy były trudno dostępne. Dziś pojawia się ich coraz więcej – również na rynku kosmetycznym. Kosmetyki wegańskie obecne są już nie tylko na półkach małych sklepów ekologicznych, ale również w popularnych drogeriach czy w supermarketach. Ich sprzedaż kwitnie także online. W ofercie firm dostępne są wegańskie kosmetyki różnego rodzaju. Nie ma problemu z zakupem szamponu, żelu pod prysznic czy odżywki do włosów ze znaczkiem „vegan”. Dostępne są wegańskie balsamy, kremy czy olejki, a także coraz więcej kosmetyków kolorowych: podkładów, szminek, cieni do powiek.

Zalety stosowania kosmetyków wegańskich

Jakie plusy oferuje stosowanie wegańskich kosmetyków? Oprócz ochrony zwierząt, do której można się przyczynić sięgając po wegańskie alternatywy dla popularnych kosmetyków, to także zalety dla zdrowia oraz dla środowiska.Większość kosmetyków wegańskich to produkty ekologiczne. Powstają przy jak najmniejszym zużyciu zasobów przyrody, są opakowane w biodegradowalne opakowania. Mają także organiczny, naturalny skład, bazujący na roślinach, dzięki czemu są delikatne dla skóry. Wegańskie kosmetyki poleca się osobom z cerą wrażliwą czy alergikom, ponieważ są łagodne dla skóry i nie wywołują podrażnień czy uczulenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetykizameryki.pl