Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyty u ginekologa – szczególnie dla młodych dziewczyn – są dość stresujące. Wstydzą się chodzić do tego specjalisty, co rzecz jasna można zrozumieć. Wiele dziewczyn obawia się też bólu. Zupełnie niepotrzebnie. Ani wziernik ginekologiczny, ani inne narzędzia nie muszą powodować bólu. Jeśli lekarz ginekolog jest profesjonalistą w swoim fachu i wie co robi, pacjentka z pewnością nie odczuje bólu nawet przez moment. Trzeba jednak dodać, że wzierniki ginekologiczne jednorazowe mogą powodować pewien dyskomfort, badanie jednak jest szybkie, więc dyskomfort trwa tak naprawdę krótko.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa

Każdy ginekolog stwierdzi wprost – pacjentki nie muszą specjalnie się przygotowywać. Ważne jest tylko by zadbały o higienę intymną. Nie muszą się jednak depilować czy tez używać silnie pachnących kosmetyków do higieny intymnej. Wręcz nie powinny, przy niektórych badaniach ginekologicznych takie kosmetyki mogą bowiem mieć negatywny wpływ na wynik.

Dla własnego komfortu pacjentki na wizytę u ginekologa powinny ubierać się w coś wygodnego. Obcisłe spodnie, które trudno zdjąć, a potem założyć, na pewno nie są dobrym pomysłem. Dużo lepszym wyborem jest spódnica czy też sukienka. Pacjentka może na czas badania po prostu ją podciągnąć, co jest o wiele wygodniejsze.

Badanie nie musi być bolesne

Pacjentki, które obawiają się bólu podczas badania ginekologicznego, śmiało mogą o tym powiedzieć lekarzowi. Z pewnością weźmie to pod uwagę, lepiej dobierze Wzierniki ginekologiczne jednorazowe, samo badanie zaś przeprowadzi o wiele delikatniej. Oczywiście wziernik ginekologiczny czy też inne narzędzie z pewnością spowoduje większy lub mniejszy dyskomfort, ale tylko to. Jeśli ginekolog będzie delikatny, pacjentka z pewnością bólu nie poczuje. Nawet przy wykonywaniu dopochwowego USG.

Nie każda dziewczyna wie, że do ginekologa nie potrzeba skierowania. To bardzo istotna informacja, niejedna pacjentka nie chce bowiem rozmawiać na ten temat z lekarzem rodzinnym, a tym bardziej mówić o powodach wizyty.

Pacjentki, które jeszcze nie współżyły, powinny poinformować o tym lekarza ginekologa. Weźmie on tę informację pod uwagę, podczas badania zaś z pewnością nie naruszy błony dziewiczej. Pacjentki niepełnoletnie mogą wejść do gabinetu z opiekunem, nie musi on jednak pozostawać przy badaniu ginekologicznym. Może – na przykład – pozostać w drugim pomieszczeniu.