Ile trzeba zainwestować we własny sklep medyczny?

Zapotrzebowanie na artykuły medyczne stale rośnie. Ludzie obecnie uprawiają więcej sportu, a to zawsze rodzi ryzyko doznania kontuzji. Wyższy standard życia i lepsza opieka medyczna sprawia, że średnia wieku społeczeństwa jest coraz wyższa. To również przekłada się na potrzebę łatwego dostępu do sklepów z artykułami medycznymi.

Rosnący rynek sklepów medycznych

W Polsce otwiera się coraz więcej prywatnych klinik i gabinetów, to również przekłada się na zwiększone obroty w sklepach medycznych, które oferują choćby wzierniki i szczoteczki dla gabinetów ginekologicznych czy latarki diagnostyczne a także nosze ratownicze. W firmach produkcyjnych i biurach kładzie się obecnie znacznie większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. A to oznacza, że nawet w firmach o profilu znacznie odbiegającym od medycznego znajdują się defibrylatory i zestawy pierwszej pomocy. Pozwala to prognozować, iż rynek ten w najbliższych latach wciąż będzie się rozwijał, a w obliczu nasycenia w branży sklepów spożywczych czy stacji benzynowych hurtownia medyczna może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Otwarcie sklepu medycznego

Aby otworzyć sklep medyczny potrzebna jest inwestycja ok. 100-200 tys. złotych. Przekształcenie Https://derekflak.pl/przeksztalcenia-dzialalnosci-leczniczej/
może być bardzo opłacalne. W tej kwocie zawarty jest m.in. zakup samochodu dostawczego (używanego), wynajęcie lub ewentualny remont pomieszczeń na magazyny, wynajęcie przestrzeni handlowej oraz zakup towaru. Ważną gałęzią tej formy działalności jest także wynajem sprzętu, jak choćby łóżek czy wózków inwalidzkich. Osoba obsługująca klientów musi posiadać odpowiednie wykształcenie oraz odbyć staż w innej podobnej placówce. Jest to wymagane prawem, choć te zapisy nie są jednoznaczne. Sklep medyczny online z pewnością jest jeszcze prościej uruchomić, gdyż nie trzeba organizować fizycznego sklepu w którym będą obsługiwani klienci. Ma to jednak tę wadę, że większość osób przed wyborem sprzętu ortopedycznego woli obejrzeć produkt i porozmawiać z doświadczonym sprzedawcą. Wymaga to sporej cierpliwości i empatii ze strony pracowników, gdyż kwestie zdrowia są sprawą delikatną.

Okres zwrotu inwestycji

Większość przedsiębiorców działających w tej branży sugeruje, że hurtownia medyczna zaczyna zarabiać na siebie po ok. 2 latach od startu. Sklep medyczny online zawsze może konkurować atrakcyjniejszym cenami, choć najlepszym rozwiązaniem jest działanie dwutorowe: sprzedaż online oraz tradycyjny sklep w którym można towar obejrzeć lub odebrać osobiście.