Sandomierz dla turysty

Sandomierz przyciąga coraz większą liczbę turystów każdego roku. Niezależnie od pory roku, warto zwiedzić to miasto, bo ma zawsze coś ciekawego do zaoferowania. Nieistotne, czy chcemy spędzić czas aktywnie czy zrelaksować się. Sandomierz ma wiele do zaoferowania dla każdego typu turystyki.

Sandomierz dla rowerzystów

Wśród turystów jest wielu tych, którzy swój wolny czas chcą spędzić jak najbardziej aktywnie. W Sandomierzu jest bardzo wiele ścieżek dla zapalonych miłośników rowerowych przejażdżek. Jedną z nich jest Niebieski szlak rowerowy dookoła Sandomierza – “Sandomierskie Krajobrazy”. Jest on częścią ogólnopolskiego szlaku Green Velo. Obejmuje 25 km i biegnie na północ od miasta, przez Góry Pieprzowe do Dwikoz i z powrotem. Jest to ścieżka dla amatorów rowerów oraz miłośników pięknych, naturalnych krajobrazów.

Ścieżka rowerowa nie posiada wielu trudnych podjazdów, więc można ją traktować jako rekreacyjną drogę rowerową. Kawałki trasy przebiegają przez dogi asfaltowe, gdzie jeżdżą samochody, ale ruch jest bardzo niewielki. Na ścieżce można oglądać liczne sady owocowe, panoramę miasta oraz dolinę Wisły. Warto wybrać nocleg w Sandomierzu blisko tej ścieżki, aby z rana móc od razu cieszyć się rozpoczętą trasą.

Sandomierz dla wędrowników

Sandomierz słynie z wielu wąwozów. Dlatego wokół nich skupia się turystyka, a także nocleg w Sandomierzu, aby turyści mieli do tych miejsc lepszy dostęp. Żółty szlak turystyczny do Leżajska to jedna z propozycji na całodzienne wędrówki. Wąwóz św. Królowej Jadwigi to miejsce, które trzeba zobaczyć.

Noclegi w Sandomierzu skupiają się również wokół Gór Pieprzowych. Utworzony tam rezerwat geologiczno-przyrodniczy to gratka dla miłośników przyrody oraz geologicznych skamieniałości. Można z nich oglądać przepiękną panoramę miasta.

Sandomierz dla miłośników zabytków

W mieście jest naprawdę wiele zabytków sakralnych i świeckich. Zachowana architektura urbanistyczna średniowiecza to gratka dla fanów historycznych miejsc. Samo centrum miasta jest zabytkowe. Znajduje się tam piękny Ratusz, Brama Opatowska, z której można oglądać panoramę miasta. Warto zobaczyć również piękny Zamek Królewski – dawną siedzibę królów i książąt Polski.

Liczne budynki sakralne to przepiękne miejsca kultu i historii. Najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku to jeden z najlepszych miejsc tego typu. Kolejny – Bazylika Katedralna z XIV wieku z zachowanymi freskami i polichromią z 1421 roku, dzwonnicą, a także ogrodzeniem murowano-żelbetowym. Warto zwiedzić również tamtejszą synagogę.