Dlaczego warto skakać ze spadochronem – korzyści mentalne

Spadochroniarstwo to naprawdę wyjątkowa aktywność. Z jednej strony jest to sport, ale z drugiej to po prostu fantastyczna rozrywka, która pozwala oderwać się na moment od życia codziennego i poczuć prawdziwą wolność. Osoby, które oddają się skokom tandemowym, odnoszą z tego tytułu wiele korzyści. Poniżej zwracamy uwagę na te związane z psychiką.

Możliwość przełamania lęków

Raczej każdy przed swoim pierwszym skokiem odczuje chociażby minimalny lęk. A będzie to idealna okazja do tego, by w bezpiecznych warunkach oswoić się z uczuciem strachu i nauczyć się działać pomimo niego.

Każda ekstremalna aktywność sportowa, w tym i skoki tandemowe, uczy właśnie wychodzenia ze strefy komfortu i przełamywania lęków. Człowiek przekonuje się, że to, co wydawało mu się przerażające, wcale nie musi być takie straszne w rzeczywistości.

Wzrost pewności siebie

Każdy przełamany lęk doprowadza natomiast do natychmiastowego wzrostu pewności siebie. Bywa i tak, że ten pierwszy skok tandemowy jest początkiem wielkich zmian w życiu.

Po wykonaniu aktywności, która wcześniej wywoływała wyłącznie strach i lęk, nabiera się odwagi na to, by rozprawiać się z innymi swoimi lękami. Jest to właśnie najbardziej naturalna metoda na rozwinięcie wysokiej samooceny i prawdziwej pewności siebie.

Mobilizacja do działania

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych, czyli m.in. wykonywania skoków tandemowych, dochodzi do nagłego wyrzutu adrenaliny. Zapewnia ona dużą ekscytację i poprawia koncentrację. Jest hormonem, pod wpływem którego człowiek przyjmuje postawę bojową.

A czasami taki wyrzut adrenaliny może tak ogólnie naładować człowieka dodatkową energią. Po zakończonym skoku w tandemie jeszcze przez dłuższy czas odczuwa się to pozytywne naładowanie, które pozytywnie wpływa chociażby na poziom motywacji do pracy.

Błyskawiczne odstresowanie

Pomimo tego, że skoki tandemowe same w sobie bywają początkowo przerażające, działają one jednak… odstresowująco! W momencie, gdy człowiek skupia się na skoku, wszystko inne przestaje mieć dla niego jakiekolwiek znaczenie.

Za sprawą ekstremalnych aktywności chociaż na ten jeden moment można zapomnieć o swoich problemach i zmartwieniach. Życie od razu staje się piękniejsze. Nie bez powodu niektórzy ludzie wprost uzależniają się od tych ekstremalnych wrażeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia.