Jakie platformy liczą się w social media marketingu?

Marketing w mediach społecznościowych ma za sobą krótką, ale bardzo treściwą i niezwykle wręcz efektowną historię.

W ciągu kilku lat udało mu się pokonać drogę od niepoważnej ciekawostki po miano absolutnego tytana rynku, który zajmuje lwią część ogólnego zysku całej branży, którą tworzą agencje reklamowe i tym podobne firmy. Social media mają jednak to do siebie, że ich gwiazda potrafi zgasnąć tak szybko, jak rozbłysnęła, więc trzeba trzymać rękę na pulsie i uważać, by nie inwestować pieniędzy w reklamę w serwisie, który pod względem marketingowym nie ma już nic do zaoferowania i jest cieniem giganta, którym był kiedyś.

Upadli giganci marketingu opartego na social mediach

Sprawa ma się tak przede wszystkim z Facebookiem. Były czasy, kiedy osoby prowadzące bloga na tej platformie stawały się nieziemsko wręcz popularne, ale czasy te bezpowrotnie przeminęły – twórcy narzekali i narzekają na obcinane zasięgi publikowanych postów i nadgorliwą administrację. Facebook skupia się na reklamowaniu usług podmiotów, które się do nich zwrócą; zdecydowanie nie ma interesu w ułatwianiu influencerom pośredniczenia w tym procesie. Wygasłą gwiazdą zdaje się być również Snapchat. Od kiedy o wiele popularniejszy Instagram wprowadził funkcję Stories, rola i sens istnienia tej aplikacji bezpowrotnie przeminęły. Dni klasycznego “Snapa” wydają się już policzone, ale w świecie social media marketingu można spodziewać się absolutnie wszystkiego.

Nowy pretendent do miana hegemona branży marketingowej – czy ma rację bytu?

Ciekawym zjawiskiem jest platforma TikTok – a wcześniej musial.ly. To specyficzny serwis, który zasłynął swego czasu bardzo kontrowersyjną kampanią reklamową, a teraz buduje markę na nowo pod inną nazwą. Trudno powiedzieć, co się z tego wykluje, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Marketing w mediach społecznościowych jest całkowicie zdominowany przez YouTube i Instagram – tej tezie nie da się zaprzeczyć.

Twórcy obu tych platform skupiają wokół siebie setki tysięcy obserwujących je osób, które są niezwykle wręcz podatne na próby perswazji z ich strony. Innymi słowy, bez większego zastanowienia zainteresują się produktem, który Youtuber lub influencer z Instagrama zareklamuje na swoim profilu, a to przełoży się niewątpliwie na zwielokrotnione zyski. Social media marketing jest zdecydowanie fascynującą częścią branży i warto obserwować, w którą stronę ewoluuje.