Jak sprawić, aby gra na gitarze była efektowna?

Gitara to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Często właśnie gitara staje się pierwszym instrumentem, na którym młode osoby uczą się grać i tym samym poznają świat muzyki. Jest też grupa osób, którym gitara wydaje się instrumentem nudnym, przereklamowanym i niezbyt efektownym. Jednak nic bardziej mylnego.

Gitara wcale nie musi być nudna

Istnieją różne rodzaje gitar. Ogólnie dzieli się je na dwie podstawowe grupy tj. na gitary akustyczne i elektryczne. Do pierwszej grupy zaliczają się gitary: barokowa, klasyczna i akustyczna. Z kolei do tej drugiej gitary: elektryczna, basowa czy elektroklasyczna. O ile w tej pierwszej grupie trudno o oszałamiające efekty, to w tej drugiej grupie można już poszaleć. Zatem jeśli kogoś interesuje bardziej efektowna gra na gitarze, aniżeli zwykłe granie, to powinien postawić na jedną z gitar elektrycznych. Co jednak należy zrobić, aby gra na gitarach elektrycznych była rzeczywiście efektowna?

Niezbędne przybory “elektrycznego gitarzysty”

Niezbędne okażą się efekty gitarowe. Wiele początkujących muzyków na pewno zada pytanie czym właściwie jest efekt gitarowy. Jest to tymczasem ogólne pojęcie, pod którym kryją się różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Ich zadaniem jest odpowiednie przetwarzanie i modyfikowanie dźwięku według gustu muzyka. Wśród urządzeń tego typu wymienić można m.in. kompresor, equalizer, fuzz czy ekspander. Każdy muzyk sam dobiera efekty gitarowe, w zależności od potrzeb swoich i utworu, który gra.

Same efekty to nie wszystko

Pamiętać trzeba jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie. Owszem, gra z efektami gitarowymi to prawdziwa frajda. Jednak nic z tego nie będzie, jeśli nie dobierzemy do nich odpowiedniego zasilacza. Oczywiście jest masa sklepów muzycznych, także internetowych, które oferują zasilacze do efektów. Wybór jest zazwyczaj bardzo szeroki, zatem ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza do efektów nie powinno być problemu. Jednak , tak jak zostało wspomniane wcześniej, najważniejszy jest jego dobór. Dobrze dobrany zasilacz do efektów gitarowych gwarancja znakomitych efektów dźwiękowych oraz ich bezawaryjnej pracy. Często początkujący muzycy zapominają o tym elemencie, a tymczasem wysokiej jakości zasilacze do efektów to właściwie sprawa kluczowa. Zatem budując swój własny zestaw efektów gitarowych, zanim zacznie się go używać, zakupić należy odpowiedni zasilacz do efektów gitarowych. Da to pewność, że dźwięk jest taki jak ma być i obędzie się bez awarii już na samym początku przygody z gitarą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://rocktone.pl/c/28/zasilacze-do-efektow.html