Elektrośmieci – co z nimi zrobić?

Dla każdego jasne, że żywotność wszelkich produktów elektrycznych jest ograniczona. Co więcej, nie jest ona wcale zbyt długa. To sprawia, że problem z elektrośmieciami jest coraz większy. Jest ich po prostu coraz więcej. Warto zatem wiedzieć co z takimi odpadami robić, gdyż do zwykłego kosza na śmieci wyrzucić ich nie można.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci to tzw. metale kolorowe. Są to surowce wtórne, które wyprodukowane są z różnego rodzaju metali oprócz żelaza. Zaliczyć do nich można miedź, cynk, aluminium lub ołów. Taki materiałów jest oczywiście więcej. Można je także podzielić na metale ciężkie oraz lekkie. Bardzo cenniki metalami kolorowymi są nikiel oraz wolfram. Jest tak, ponieważ są to stopy występujące najczęściej w odpadach ze sprzętu AGD oraz RTV.

Jak sprzedawać?

Jeśli posiada się duży garaż i ma się możliwość przetrzymywania w nim elektrośmieci to warto to zrobić. Chodzi bowiem o to, aby nie sprzedawać ich od razu. Trzeba bowiem wiedzieć, że ceny surowców wtórnych na skupach regulowane są rynkowo. Dlatego raz są one wyższe, a raz niższe. Warto zatem sprawdzać te ceny i sprzedaż surowce wtórne wówczas kiedy ceny będą atrakcyjne. Wszelkie cenniki można sprawdzić w sieci. Wystarczy wpisać “metale kolorowe dąbrowa górnicza ceny” lub “skup aluminium Katowice cennik”.

Sprzedaż całego sprzętu elektrycznego

Jak już wspomniano każdy sprzęt elektryczny ma swoją żywotność. Ale się go pozbyć najlepiej jest oddać go do odpowiedniego skupu. Jednak warto wiedzieć, że ani drukarki czy to mikrofalówki nie trzeba rozbierać na części pierwsze, aby posegregować wszelkie materiały z jakich są wyprodukowane. Większość skupów surowców wtórnych bez problemu przyjmuje cały sprzęt, a następnie samemu dokonuje odpowiedniej segregacji. Jeśli zatem ktoś posiada w domu zepsuty sprzęt elektryczny może go bez problemu w całości oddać do skupu.

Dbałość o środowisko

Oddawanie ego typu sprzętu do odpowiedniego skupu ma oczywiście pozytywny wpływ na środowisko. Wszelkie tego typu odpady poddawane są procesowi recyklingu. Skup surowców wtórnych znajduje się niemal w każdym mieście. Po wpisaniu w sieci “skup aluminium Katowice” czy “metale kolorowe Dąbrowa Górnicza” od razu uzyskamy dane kontaktowe.