Planowanie magazynu – pojemniki z tworzyw sztucznych

Planując magazyn, wszystkie jego elementy magazynu muszą być ze sobą od samego początku skoordynowane. Ważną częścią tego rozwiązania są pojemniki przemysłowe. Dlaczego pojemniki plastikowe są dobrym wyborem? Jakie są zalety i wady tworzyw sztucznych oraz wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych?

Pojemniki o przeznaczeniu przemysłowym wymiary i materiały

Zwłaszcza w przypadku zautomatyzowanych rozwiązań, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary i materiały użyte w pojemniku. W końcu system musi mieć możliwość ich obsługi.Ostatecznie dostępna przestrzeń magazynowa może być maksymalnie wykorzystana tylko wtedy, gdy wszystkie elementy magazynowe są ze sobą skoordynowane na etapie planowania.

Rodzaje plastikowych pojemników — wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych

Na rynku dostępnych jest wiele plastikowych pojemników. Wybór idealnego pojemnika przemysłowego zależy od rodzaju przechowywanego produktu. Nie bez znaczenia są też inne czynniki, takie jak Zalety i wady tworzyw sztucznych, gdyż kontener jest jedną z najważniejszych podstawowych jednostek magazynu. Wybierając pojemnik, należy zadbać o optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej.

Pojemnik sztaplowane i gniazdowe

Podstawową zaletą tych pojemników jest możliwość sztaplowania i gniazdowania, pozwalająca na ogromną oszczędność miejsca (do 70%) oraz kosztów transportu pustych pojemników.Ich wszechstronność umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zwłaszcza gdy konieczny jest pusty transport. Są często używane w połączeniu z automatycznymi systemami przenośników.

Skrzynie paletowe

Plastikowe skrzyniopalety to skrzynie mocowane do podkonstrukcji palety. Dzięki temu podkonstrukcje mają takie same wymiary jak palety. Istnieją pojemniki plastikowe o wymiarach 1200 × 800 lub 800 × 600 mm (odpowiadające wymiarom europalety lub połowie europalety).

Jedną z zalet plastikowych skrzynek paletowych jest możliwość ich układania w stos. Umożliwiają również bezpieczne przechowywanie i bezpieczny transport dużych ilości.

Palety z tworzywa sztucznego

Obecnie wysokiej jakości palety z tworzywa sztucznego prawie wszędzie mają przewagę nad paletami drewnianymi, jeśli chodzi o nowoczesny i zautomatyzowany przepływ materiałów. Nośniki ładunku mają wysokie wymagania od nowoczesnych systemów przenośnikowych i magazynów wysokiego składowania.

Wady i zalety drewna

Wady i zalety drewna oraz palet drewnianych są znane, paleta drewniana to klasyk jednak palety plastikowe w zawrotnym tempie wypierają z rynku palety wykonane z drewna.Drewniana paleta pochłania wilgoć, szybko gnije i traci ogólną jakość. Trudno tego uniknąć, ponieważ palety mają również kontakt z wilgocią z powodu pogody.