Kilka słów o znaczeniu opakowań

Odpowiednie zapakowanie towaru przeznaczonego do sprzedaży to nie lada sztuka. To trudne zadanie fachowo nazywa się konfekcjonowaniem produktów, konfekcjonowaniem towaru. Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, by artykuł nienaruszony dotarł do klienta, chociaż jest to oczywiście bardzo ważne. Chodzi także o marketing.

Ładna oprawa przewagą konkurencyjną

Klienci podczas wyborów zakupowych kierują się różnymi kryteriami. Nierzadko znaczącym, czasem nawet decydującym kryterium, przesądzającym dylemat: “kupić / nie kupić” będzie opakowanie. Ma ono szczególne znaczenie podczas kupowania produktów na prezent. Wtedy lepiej sprzedają się produkty w ładnej oprawie. Dla producenta również odpowiednie opakowanie może być kartą przetargową, znaczną przewagą nad konkurencją. Często pakowanie produktów jest zlecane podmiotom zewnętrznym, aby na przykład ubrać produkty w opakowania ręcznie wytwarzane, które stają się niemalże małymi dziełami sztuki i mocno podnoszą walory produktu jako potencjalnego prezentu.

Opakowanie częścią strategii marketingowej

W trakcie trwania różnego rodzaju akcji promocyjnych i marketingowych czasem zapadają decyzje, że do już spakowanych zestawów na przykład kosmetyków, trzeba dodać jeszcze jeden gratis, co ma dodatkowo przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż. Zatem konfekcjonowanie produktów jest elementem marketingowej strategii i nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o kreowanie wyników sprzedaży. Nie można wierzyć tym, którzy twierdzą, że konfekcjonowanie towaru właściwie nie ma większego znaczenia, bo ważny jest produkt, a nie jest opakowanie. Wiele badań socjologicznych jednoznacznie potwierdza znaną w świecie marketingu tezę. Klient kupuje swoimi oczami, od wyglądu opakowania wiele zależy.

Klient – nasza wyrocznia

Doskonałym przykładem udanego konfekcjonowania produktów jest na przykład pakowanie zestawów kosmetyków w kosmetyczki, co pięknie tworzy gotowy prezent świąteczny. Bardzo często w sklepach spożywczych o wysokim standardzie świadczonych usług można spotkać kosze prezentowe – gotowy pomysł na prezent, artykuły spożywcze, nierzadko z butelką dobrego alkoholu, znajdujące się już pięknie przyozdobione w koszu prezentowym. Takie konfekcjonowanie towaru to doskonały sposób na przykucie uwagi klienta. Konfekcjonowanie produktów tak, aby klientów zadowolić i zatrzymać wymaga nieustannego badania rynku i podchodzenia do tego z dużą pokorą.