Solidworks – inteligentny program CAD dla wymagających?

Teoretycznie działanie oprogramowania Solidworks jest dość przewidywalne. Software generuje model przestrzenny wybranego detalu, a następnie – na jego podstawie – sporządza modele do jego późniejszego składania, rysunki techniczne itd.

Powtórka czy innowacyjność?

Na pozór powyższy opis w niczym nie różni się od klasycznego opisu zwykłego oprogramowania CAD. W rzeczywistości jest to jednak znacznie bardziej złożone narzędzie, które potrafi pracować z obiektami składającymi się nawet z… kilkunastu tysięcy elementów (z których każdy jest zwizualizowany w 3D). Za pomocą narzędzia można projektować nie tylko części i inne detale, ale też stanowiska pracy. Bardzo ważną zaletą tego oprogramowania jest możliwość jego integrowania z narzędziami typu CAM.

Solidworks – najważniejsze atuty i ograniczenia

W przypadku narzędzia solidworks licencja standardowa pozwala na wspomniane już wcześniej tworzenie modeli przestrzennych, generowanie planów i modeli złożeniowych, a także ich wizualizację w obrębie każdego, nawet najmniejszego elementu. Na tym jednak nie koniec, gdyż oprogramowanie to wyróżnia się też dość funkcjonalnym i intuicyjnym interfejsem, a także sprawdzonym jądrem PARASOLID. Niestety, aplikacja ta ma też swoje wady. Modele 3D są tu przetwarzane dosyć wolno, a wczytywanie plików jest znacznie wolniejsze, niż (przy zachowaniu tych samych zasobów sprzętowych) w alternatywnych aplikacjach.

Licencje – mocna strona aplikacji

W przypadku narzędzia Solidworks licencja jest dość elastyczna i dopasowana do potrzeb konkretnego użytkownika. Oprogramowanie to posiada odrębne licencje dla szkół, miejsc pracy, a nawet tych użytkowników, którzy na co dzień korzystają z technologii chmury. Użytkownik może mieć też do czynienia z wersją testową, która umożliwi mu poznanie podstawowych możliwości tego oprogramowania. Wyróżnia się też licencję badawczą, skierowaną bezpośrednio do uczelni, a także startupową, która jest przeznaczona dla początkujących przedsiębiorstw.

Podsumowując, oprogramowanie Solidworks to konkretne narzędzie, które – co ważne – nie jest tak kosztowne, jak inne, alternatywne programy do wizualizacji 3D. Warto zwłaszcza docenić jego rozbudowany potencjał i szerokie, funkcjonalne możliwości.