Profesjonalna licencja Solidworks i jej możliwości

Oprogramowanie Solidworks nie jest narzędziem jednorodnym. Wręcz przeciwnie – jest to oprogramowanie licencjonowane, przy czym każda z licencji oferuje określony zakres usług. Najbardziej rozbudowaną jest tu licencja Premium, która umożliwia skorzystanie z wielu niedostępnych w innych konfiguracjach usług.

Funkcja Motion

Dzięki Funkcji Motion, użytkownik oprogramowania Solidworks może sporządzić pełną analizę kinematyki złożeń, co w praktyce oznacza symulacją składania projektowanych za pomocą narzędzia detali. Funkcja ta jest bardzo zaawansowana, aczkolwiek wykorzystuje ona bardzo złożony system wirtualnej mechaniki, dzięki której można skutecznie zbadać wspólne oddziaływanie wybranych modeli. Korzystając z funkcji Motion, można też wprowadzić do tak zaprojektowanego modelu szereg zmiennych, dzięki którym analiza ta będzie jeszcze bardziej realistyczna.

Rury, rury, wszędzie rury

W przypadku narzędzia Solidworks licencja Premium pozwala również na stworzenie projektów instalacji rurowych. Każdy z tych projektów może opierać się na zaprojektowanych wcześniej rurach lub też na gotowych projektach.. Co więcej dzięki temu narzędziu można też projektować specjalistyczne przejściówki, które umożliwią przejście (pod różnymi kątami) pomiędzy rurami o bardzo zróżnicowanej średnicy. Co więcej, w projekcie można też ustalić fakturę każdej z rur i ocenić jej wpływ na pozostałe elementy zaprojektowanej w ten sposób instalacji. Całość może być dostępna w postaci wygodnej wizualizacji.

Kable i wiązki przewodów

W przypadku narzędzia Solidworks licencja umożliwia również projektowanie przewodowych instalacji elektrycznych, a konkretnie kabli i wiązek. Za pomocą oprogramowania możliwe jest też pełne dokumentowanie wspomnianych wiązek, a co za tym idzie – analizowanie przebiegu instalacji i ich zgodności z obowiązującymi przepisami. Środowisko Solidworks pozwoli też ocenić, czy w projektowanej instalacji nie wystąpią jakiekolwiek obciążenia mechaniczne, które mogłyby doprowadzić do jej późniejszego uszkodzenia.

Podsumowując, w przypadku aplikacji takich jak Solidworks, charakter licencji ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą określone i często pojedyncze funkcjonalności, które są niezbędne dla wybranego przedsiębiorstwa.