Pasta termoprzewodząca – jak wybrać, jak stosować?

Jeżeli jesteś gamerem i spędzasz przed komputerem większość doby, to z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób ochłodzić sprzęt i nie dopuścić do przegrzania podzespołów. W takim wypadku świetnie sprawdzają się pasty termoprzewodzące, które zapewniają efekt chłodzenia elementów elektroniki.

Wybór pasty chłodzącej

Jak przy każdym zakupie, warto kierować się ceną, producentem i właściwościami danego produktu. Pasty termoprzewodzące różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego są zrobione, co nie bez powodu jest skorelowane z ich ceną. Wybór jest szeroki – od najtańszych past wykonanych z silikonu, po pasty diamentowe, które są najbardziej trwałe i przy tym też najbardziej efektywnie chłodzą. Oczywiście te ostatnie wyróżnia też cena, która jest zdecydowanie wyższa, niż cena pasty silikonowej.

Dokonując wyboru pasty, trzeba kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami i oczekiwaniami co do rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Istotnym czynnikiem jest to, do czego pasta ma być zastosowana. Niektóre z nich są dedykowane określonym podzespołom. I tak, można np. kupić pastę specjalnie do chłodzenia procesora albo pastę do pamięci RAM. Nie każda pasta może zostać użyta do elementów osiągających taką samą temperaturę, na co też warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Ranking past termoprzewodzących

Jak zawsze, tak i w tym przypadku warto zdać się na opinię innych i zajrzeć np. do rankingu, który opisuje najlepsze pasty termoprzewodzące. Jest to zazwyczaj przydatne i fachowe rozeznanie rynku.

W takim rankingu kompleksowo opisane są wszystkie parametry pasty i to, czym należy się kierować przy jej wyborze. Doświadczenie innych osób podpowie nam jak wybrać najlepiej i uniknąć błędów.

Nakładanie i użytkowanie pasty chłodzącej

W każdej tubce z pastą zamieszczona jest instrukcja odnośnie tego, w jaki sposób bezpiecznie i skutecznie zaaplikować pastę. Warto nie kierować się więc tylko intuicją, a skorzystać po prostu z instrukcji. W pierwszej kolejności będzie trzeba rozebrać komputer i uzyskać swobodny dostęp do części, która ma zostać schłodzona pastą. Po zaaplikowaniu pasty w odpowiednie miejsce, trzeba ją dokładnie i równomiernie rozprowadzić po podzespole.

Należy też pamiętać o tym, że pasta ma pewien termin swojej przydatności, co powinno zostać szczegółowo opisane przez producenta na opakowaniu. Po jego upływie nie będzie ona już spełniać swojego zadania, dlatego należy pamiętać o tym, żeby ją usunąć i nałożyć nową warstwę świeżej pasty.