Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne jest obowiązkowe w budynkach, gdzie na ogół przebywa duża liczba osób. Ten system jest zabezpieczeniem w czasie, gdy zaistnieje awaria właściwego napięcia światła. W miejscu, w którym nagle zapanują ciemności, a jest tam w tym czasie dużo ludzi, fakt ten może wywołać nagłą panikę. Panika może stworzyć cały szereg zagrożeń dla zdrowia i życia danych osób.

Czym jest oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie awaryjne załącza się automatycznie i natychmiast, gdy nagle sieć właściwa przerywa dostawę prądu do danego miejsca. Taki system jest obowiązkowy i musi być zainstalowany w każdym budynku użytku publicznego.

Takie oświetlenie jest pojęciem bardzo rozbudowanym, ponieważ wraz z oświetleniem awaryjnym powinno zapalić się również oświetlenie ewakuacyjne, dodatkowe, oświetlenie całej drogi ewakuacyjnej.

Tutaj nie ma żartów

Instalacja oświetlenia awaryjnego to bardzo poważna sprawa. W tym wypadku nie ma żadnych żartów, ponieważ nie jest w zwyczaju instalowanie oświetlenia po oświetleniu awaryjnym. Dlatego też ten system powinien być zainstalowany przez fachowców, a użyte do niego elementy powinny być wyprodukowane przez bardzo dobrego producenta.

Dodatkowo systemy oświetlenia awaryjnego są konserwowane i sprawdzane, a o wszystkich ich usterkach notuje się w specjalnym dzienniku dotyczącym tegoż systemu.

Droga ewakuacyjna

Wraz z włączeniem oświetlenia awaryjnego załącza się również oświetlenie ewakuacyjne oraz oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Dzięki temu osoby, które znalazły się w ciemnych pomieszczeniach, wiedzą, którędy mają podążać, by bezpiecznie wyjść z budynku.

Coraz częściej znaki ewakuacyjne oraz oprawy świetlne oświetlenia awaryjnego są lampami LED. Informują one konkretnie o wszelkiego rodzaju newralgicznych miejscach, które mogą znaleźć się na drodze ewakuacyjnej. Montowane są one dwa metry nad podłogą, by były widoczne. Informują o stopniach, schodach, progach, skrzyżowaniach korytarzy. Konkretna informacja i system oświetlenia awaryjnego pozwalają na bezpieczne opuszczenie budynku.