Najważniejsze korzyści z zastosowania technologii RFID

Technologia identyfikacji wybranych przedmiotów za pomocą fal radiowych, jest w Polsce bardzo popularna. Na tej zasadzie działają m.in. bankomatowe karty zbliżeniowe, dzięki czemu nie ma potrzeby ich bezpośredniego wprowadzania do odpowiednich wejść w czytnikach. Jakie jeszcze korzyści wynikają z wdrożenia tej technologii?

Brak widoczności? To nie problem!

Odczyt danych za pomocą fal radiowych nie wymaga bezpośredniej „widoczności” pomiędzy ich nadajnikiem, a odczytywaną etykietą. Wręcz przeciwnie – system ten działa również poprzez cienkie przegrody, dzięki czemu mogą z niego skorzystać posiadacze całkiem obszernych etui do telefonów.

Na tym jednak nie koniec, gdyż dzięki technologii RFID możliwe jest również wielokrotne korzystanie z takiego połączenia, co jest zasługą odpowiedniego zaprojektowania tagów, czyli tzw. etykiet. Co ważne – jakość i stabilność połączeń pomiędzy nimi a czytnikami zawsze utrzymuje się na tym samym poziomie.

Dodatkowe zabezpieczenia

Każdy posiadacz zbliżeniowej karty bankomatowej wie, że realizowana za jej pomocą transakcja może być dodatkowo szyfrowana. Jest to możliwe dzięki funkcji dodatkowego zabezpieczenia realizowanego w ten sposób połączenia. Co więcej, Technologia rfid umożliwia bardzo szybkie odczytywanie danych zapisanych w znacznikach.

O jakich szybkościach mowa? Okazuje się np. że czytnik ten może jednocześnie (w ciągu kilku sekund) odczytywać dane z aż setek różnych tagów, co oczywiście świadczy o jego wyjątkowej wydajności. Na uwagę zasługuje również fakt, że w ten sposób można przetwarzać całkiem spore pakiety danych i to z możliwie dużą szybkością.

Rozbudowany pakiet funkcjonalności

Co ciekawe, technologia RFID umożliwia zapis wielu różnych rodzajów danych, w tym kodów kreskowych, dowolnych ciągów alfanumerycznych, a także nazw firm. Mało tego – systemy zdalnego odczytu danych mogą być też zsynchronizowane z odrębnymi procesami lub systemami obsługiwanymi przez klienta.

Podsumowując, nowoczesna technologia RFID to zupełnie nowe spojrzenie na odczytywanie danych. Dzięki niej można w szybki, sprawny i wygodny sposób przetwarzać dane, które – w razie potrzeby – mogą zostać dodatkowo zabezpieczone za pomocą hasła.