Nadruk sublimacyjny

O technice wydruków sublimacyjnych jest w ostatnim czasie bardzo głośno. Ta nowa stosunkowo technologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na rosnące oczekiwania klientów w zakresie estetyki i trwałości nadruku (zwłaszcza na odzieży reklamowej czy roboczej).

Czym jest sublimacja?

Sublimacja druk jest jedną z najnowocześniejszych technik nadruku, która bazuje na zjawisku sublimacji, czyli przejścia określonej substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy (pomijając fazę stanu ciekłego). WyDruk sublimacyjny odbywa się dwuetapowo. Najpierw za pomocą specjalnego tuszu nanosi się projekt na specjalny papier do sublimacji. Następnie za pomocą prasy sublimacyjnej o bardzo wysokiej temperaturze przenosi się nadruk na odzież. Sublimacja druk jest zjawiskiem chemicznym, a nadruki są wykonywane tuszami sublimacyjnymi. Różnią się one od pozostałych głównie tym, że wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Pod wpływem wysokiej temperatury w prasie sublimacyjnej barwnik zmienia swój stan skupienia ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe z kolei otwierają się na tyle, że możliwe staje się przeniknięcie pigmentu głęboko w ich strukturę. W momencie stopniowego obniżania temperatury włókna tkaniny ponownie się zamykają, a barwnik sublimacyjny zostaje w środku. W efekcie otrzymujemy grafikę, która jest jakby wbudowana w koszulkę i jest całkowicie niewyczuwalna w dotyku.

Jakość nadruków sublimacyjnych

Nadruk sublimacyjny jest nie tylko niewyczuwalny, ale również odporny na częste pranie, ścieranie czy zmywanie. Nie kruszy się i nie blaknie pod wpływem działania szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, mróz, deszcz czy wiatr.Technika nadruku sublimacyjnego odbywa się głównie na tkaninach poliestrowych, ale można też ją bezpiecznie stosować na ceramice, drewnie czy nawet metalu, choć jest to praktykowane zdecydowanie rzadziej.Nadruk sublimacyjny najczęściej stosowany jest przy produkcji nośników reklamowych takich jak: banery, flagi reklamowe, odzieży reklamowa i robocza. Warto przy tym podkreślić, że barwniki sublimacyjne są bezpieczne dla skóry, dlatego odzież reklamową można nosić bez obaw o ewentualne podrażnienia, wysypki czy alergie.