Jakie znaczenie mają zalewy do elektroniki?

Delikatne komponenty urządzeń elektronicznych muszą być dobrze chronione. Jest to ważna zarówno dla bezpieczeństwa użytkowników, jak i dla żywotności urządzenia. W otaczających nas urządzeniach i elektronicznych gadżetach pracują podzespoły, które zostały umieszczone w specjalnych zalewach do elektroniki.

Jakie zadanie spełniają zalewy do elektroniki?

Porównanie słoika z ogórkami do komputera nie jest może najbardziej trafne, ale w każdym z tych przedmiotów użyto zalewy, która ma chronić przed zepsuciem. No, może w przypadku ogórków dodatkowo zmienia ich smak.

Ochrona delikatnych komponentów elektronicznych przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych dotyczy głównie zabezpieczenia przed: wilgocią, temperaturą, promieniowaniem UV, drganiami i wstrząsami, zalaniem substancjami chemicznymi.

W roli zalew doskonale sprawdzają się żywice, które szczelnie otaczają układ elektroniczny, dzięki czemu jest on w pełni hermetyczny.

Zalewy do elektroniki – najczęściej stosowane rodzaje żywic

W przemyśle elektronicznym do zalewania stosowane są najczęściej żywice poliuretanowe. To stosunkowo tani materiał, który daje bardzo dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dość dobrze poliuretan hermetyzuje termicznie, ale powyżej 90 stopni Celsjusza może mieć problem z utrzymaniem szczelności. Wadą żywic poliuretanowych jest brak ochrony przed promieniami UV.

Przed skutkami promieniowania UV doskonale zabezpieczają żywice epoksydowe. Dodatkowo chronią komponenty przed drganiami, wstrząsami czy innymi działaniami, które mogą skutkować uszkodzeniami mechanicznymi. Epoksydowe zalewy do elektroniki lepiej, niż poliuretany spisują się w wyższych temperaturach.

Silikonowe zalewy to grupa żywic o najlepszych parametrach termicznych. Popularne rodzaje silikonowych zalew chronią pracujący układ do temperatury prawie 200 stopni Celsjusza. Dodanie wypełniaczy, którymi są związki glinu, bromu lub fosforu modyfikuje żywicę tak, że nie tylko wzrasta jej parametr ochrony termicznej, to dodatkowo w przypadku pożaru wypełniacze hamują wydzielanie się toksycznych substancji.

Czym kierować się przy doborze zalew do elektroniki?

Obok parametrów związanych z ochroną termiczną czy chemiczną ważna jest także lepkość żywicy. Ten parametr ma największe znaczenie z momencie zalewania układu żywicą. Płynna żywica powinna dotrzeć do każdej szczeliny układu. Jeśli lepkość będzie zbyt wysoka, co w praktyce oznacza wysoką gęstość, żywica nie poradzi sobie z przeniknięciem do wszystkich zakątków elektronicznego detalu, a to znaczy, że nie będzie on hermetyczny.

Na jakość zalewy wpływa także proces łączenia składników żywicy, czyli mieszanie komponentów suchych i płynnych. Niebezpieczne jest zbytnie napowietrzenie żywicy, bowiem pęcherzyki powietrza w zastygniętej zalewie będą skutkowały przerwaniem ciągłości hermetycznej, a w praktyce najczęściej jest to zagrożenie przebiciem, które może zniszczyć urządzenie.

Zalewy do elektroniki dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.