Działanie komputera jednoukładowego

Komputer jednoukładowy cieszy się w ostatnich latach naprawdę dużą popularnością. Jest on nie tylko wydajny, ale jednocześnie można go wszędzie zabrać ze sobą, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca.

Jak wygląda komputer jednoukładowy?

Występuje z reguły w postaci mikroukładów mikrokontrolera i stosowany jest przeważnie w urządzeniach wbudowanych. Należy mieć na uwadze, że nawet całkowicie początkujące oraz mało doświadczone osoby nie powinny mieć problemów z obsługą komputera jednoukładowego.

Jest to płytka drukowana raczej małych rozmiarów, na której znajduje się Wi-Fi, Bluetooth, pamięć RAM, Flash oraz mikroprocesor. Jak widać wielkość nie przesądza o wszystkim, ponieważ w tym wypadku na bardzo małej przestrzeni można było zmieścić naprawdę wiele podzespołów.

Konstrukcja komputera jednoukładowego

Konstrukcja komputera jednoukładowego pozwala uruchomić taki system jak Linux, Android, a nawet Windows. Ze względu na swoją cenę, dużą moc obliczeniową oraz prostą obsługę mikrokontrolery są wykorzystywane bardzo często. Wydajność obecnych komputerów jednoukładowych stoi na naprawdę wysokim poziomie, dlatego mogą spokojnie zastępować jednostki stacjonarne.

To, że komputer jednoukładowy zajmuje bardzo mało miejsca, jest chyba jego największą zaletą. Dzięki temu można go ze sobą zabrać w każde miejsce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że już w 1976 roku powstał pierwszy komputer jednoukładowy, który został nazwany „dyna micro”. Dla wielu osób jest to po prostu płyta główna komputera PC w wersji zminiaturyzowanej.

Atuty komputerów jednoukładowych

Mały rozmiar to największy atut takich komputerów, ponieważ wszystko jest tu dopasowane idealnie. Wydajne działanie wszystkich aplikacji jest możliwe, dzięki dobrze dopasowanej mocy obliczeniowej komputera jednoukładowego. Przydatne są też wymienne moduły, które umożliwiają stosowanie dodatkowych kart pamięci oraz kart rozszerzeń.

Podczas wymieniania płytek nie powinno dojść do żadnych uszkodzeń, ale lepiej nie robić tego samemu, jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia oraz wprawy. Należy też pamiętać, żeby kupować produkty jedynie w sprawdzonych i renomowanych sklepach, gdzie nie będzie żadnych problemów z obsługą gwarancji lub zwrotem. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tanich komputerów jednoukładowych, które zostały wykonane na niskiej jakości podzespołach. Lepiej unikać takich produktów, ponieważ nie jesteśmy pewni ich jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.