Aplikacje dedykowane – tworzenie

aplikacje dedykowane

Pomimo tego, że w takich sklepach z aplikacjami jak Google Play czy App Store znajdziemy tysiące aplikacji – płatnych, jak i darmowych – to największa popularność zdobywają jedynie te aplikacje, które albo są niezbędne danej grupie użytkowników, albo po prostu nie sprawiają żadnych problemów. Czym powinna charakteryzować się dobra aplikacja dedykowana?

Aplikacje dedykowane – dla kogo?

Zanim przejdziemy do jakiejkolwiek analizy konkretnych aplikacji dostępnych na IOS i Androida, należy skupić się przede wszystkim na tym, czym tak naprawdę są aplikacje dedykowane. W najogólniejszym rozumieniu aplikacje dedykowane to po prostu aplikacje dające się zainstalować na urządzeniach mobilnych i nakierowane na konkretną usługę lub produkt. Taką aplikacją może być chociażby aplikacja Facebooka (dająca dostęp do serwisu społecznościowego z poziomu telefonu), aplikacja Allegro (dostęp do portalu aukcyjnego i możliwość dokonywania zakupów z poziomu telefonu) czy nawet aplikacja umożliwiająca podłączenie się do konkretnej drukarki WIFI. Aplikacje tego typu tworzy firma SupportDevs.

Czym powinny się charakteryzować aplikacje dedykowane?

Wbrew pozorom tworzenia aplikacji na Androida czy też tworzenia aplikacji na IOS nie jest zadaniem prostym. Wielu deweloperów aplikacji wychodzi z założenia, że najpierw stworzy się produkt, a dopiero na dalszym etapie, już po jego wypuszczeniu na rynek, będzie czas na jego dopracowanie i ulepszanie poprzez dodawanie chociażby kolejnych funkcjonalności. Jest to błędne założenie, gdyż niedopracowana aplikacja czy też aplikacja nie oferująca pełnych możliwości korzystania z danej rzeczy lub usług jest bardzo często odrzucana przez użytkowników, którzy nie chcą do niej później wracać.

Tworzenie aplikacji na androida i ios – analiza problemu

Największy problem z aplikacjami dedykowanymi tworzonymi na systemy Android, IOS czy Windows Phone jest to, że każdy z tych systemów wymaga odmiennego podejścia programisty i często tworzenia od podstaw kilku wersji aplikacji. Tym samym już na samym początku warto nie tylko dokładnie sprecyzować założenia stawiane naszej aplikacji, wstępnie przeanalizować jej funkcjonalność, ale również określić nasz planowany budżet. Nie dysponując sporym budżetem warto skupić się na podstawowych funkcjach i ich doprecyzowania w oparciu o jedną z platform systemowych, a dopiero w późniejszym czasie wypuszczanie również dopracowanej aplikacji na kolejne platformy.

Tworzenie aplikacji na ios i inne systemy

Podsumowując, dobra aplikacja dedykowana tworzona na Androida, IOS czy Windows Phone powinna charakteryzować się przede wszystkim poprawnością swojego działania. Jednocześnie dobra aplikacja mobilna powinna ułatwiać użytkownikowi końcowemu korzystanie z danej rzeczy czy usługi – wybór musi być jednak pozostawiony użytkownikom.