Zastosowanie zbiorników ibc w transporcie substancji płynnych

Masowy transport wszelkiego rodzaju substancji płynnych wymaga wciąż nowych, lepszych i bardziej wydajnych rozwiązań. Do niedawna popularnym sposobem przewozu dużych partii cieczy było używanie tradycyjnych beczek z tworzyw sztucznych, jednak z uwagi zarówno na optymalizację kosztów transportu, a także na bezpieczeństwo stosuje się inne rozwiązanie, które lepiej się sprawdza pod wieloma względami. Do przewozów swoich płynnych produktów producenci zastosowali zbiorniki ibc.

Czym jest kontener ibc i czym się różni od tradycyjnej beczki transportowej?

Zbiorniki ibc są to pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych o bardzo wysokich parametrach odporności zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na wchodzenie w reakcje chemiczne z przewożonymi substancjami. Paletopojemnik z tworzywa jest dodatkowo zabezpieczony stalowym koszem, który pozwala na ochronę pojemnika, a także na lepszą możliwość załadunku i rozładunku. Wymiary kontenera ibc są standaryzowane, posiadają dokładnie określone parametry, dlatego duża partia tego typu pojemników zawierająca przewożoną ciecz jest łatwa w ustawieniu na powierzchni transportowej pojazdów.

Zbiorniki w stalowych koszach są o wiele lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia logistyki od tradycyjnej plastikowej beczki, ponieważ przewóz w nich jest bardziej bezpieczny oraz optymalnie wykorzystuje powierzchnie transportowe.

Do czego służy paletopojemnik w branży transportowo – logistycznej?

Tego typu rozwiązanie znalazło szerokie zastosowanie w dziedzinie transportu oraz magazynowania różnego rodzaju płynów. Są to paliwa, woda, ciecze używane w przemyśle chemicznym, a także granulaty o bardzo drobnej strukturze.

Kontener ibc jest niezwykle wydajnym pojemnikiem używanym najczęściej w transporcie samochodowym, gdzie ograniczona kubatura powierzchni załadunkowej musi być w optymalny sposób wykorzystana. Paletopojemniki mogą być zestawiane w dowolnych konfiguracjach, ponieważ posiadają idealnie zachowane wymiary. Pozwala to nie tylko na maksymalne załadowanie towaru do środka transportu, ale także na używanie do tego celu sprzętów typu wózki widłowe.

Jaki wpływ na ochronę środowiska ma używanie zbiorników ibc?

Zbiorniki ibc są opakowaniami wielokrotnego użytku i mogą być używane w okresie do siedmiu lat. Na czas składowania pustych można zmniejszyć ich objętość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/