Wiaty przystankowe – dla wygody pasażerów i estetyki otoczenia

wiaty przystankowe

Producenci wiat przystankowych i zamawiający je przewoźnicy czy zarządcy danych terenów stawiają na przystankach coraz nowocześniejsze wiaty. Dzięki ich różnorodnej funkcjonalności oczekiwanie na przyjazd środka lokomocji jest dużo przyjemniejsze. Dla osób przyjezdnych i turystów, przystanek jest często świetnym źródłem informacji o sieci transportowej na danym terenie czy nawet o samym obszarze, na jakim on się znajduje. Biorąc pod uwagę to, że duże miasta kładą coraz większy nacisk na korzystanie z komunikacji zbiorowej, jest to zdecydowanie bardzo pozytywny trend.

Nowoczesne przystanki to nie tylko ochrona przed deszczem

Do tego, że wiaty przystankowe zawierają miejsce na reklamę, często podświetlaną, pasażerowie zdążyli się już przyzwyczaić. Standardem jest też ławka, kosz na śmieci czy duży zamknięty w gablocie rozkład jazdy. Coraz częściej dla wygody pasażerów wykorzystywane są nowoczesne technologie. Dzieje się tak szczególnie w centrach dużych miast.

Do nowoczesnych wiat doprowadzana jest energie elektryczna. Montuje się w nich oświetlenie, doprowadza internet. W tych najbardziej nowoczesnych można naładować telefon czy wyszukać informacje na multimedialnych ekranach. Koło przystanków znajdują się kioski lub biletomaty. Dzięki temu oczekujący na środek transportu pasażerowie mogą czas tam spędzony sensownie wykorzystać. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia turystów i osób przyjezdnych. To także wygoda dla osób intensywnie korzystających z komunikacji zbiorowej.

Nowoczesne przystanki pozytywnym elementem miejskiego krajobrazu

Producenci wiat biorą pod uwagę nie tylko potrzeby samych pasażerów, ale również oczekiwania podmiotów, które wiaty przystankowe u nich zamawiają. Są to najczęściej urzędy miast lub bezpośrednio przewoźnicy. Bardzo często są one więc dopasowywane albo do wyglądu albo do charakteru miasta i najbliższego wiatom otoczenia.

Największe miasta stosują inne typy wiat przystankowych w nowoczesnych dzielnicach biurowych zdjęcia na stronie http://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/, a inne w zabytkowych starówkach. Z kolei przewoźnicy często dopasowują wiaty kolorystycznie do barw zastosowanych w identyfikacji wizualnej firmy. Innymi słowy, przystanki nawiązuje stylistycznie do koloru autobusów.

Najczęściej spotykane obecnie wiaty przystankowe to nowoczesne konstrukcje będące połączeniem stali i szkła z dodatkami drewnianymi. Stalowe elementy zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium są odporne na rdzę, szkło daje pasażerom dobrą widoczność, a elementy drewniane dodają całej konstrukcji elegancji. Tym samym, przystanki mogą pełnić nie tylko swoje podstawowe funkcje, ale również stanowią estetyczne uzupełnienie miejskiego krajobrazu.