Uchwyty magnetyczne i ich rodzaje

Uchwyty magnetyczne to szczególny rodzaj przyrządów, stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu. Ich wyjątkowość polega na wykorzystywaniu właściwości magnesu, który jak wiemy ma szczególną moc przyciągania metalowych elementów. Podstawowa klasyfikacja wyróżnia trzy rodzaje uchwytów magnetycznych: ferrytowe, neodymowe i z gumą.

Uchwyty magnetyczne ferrytowe

Ten rodzaj uchwytów działa w oparciu o magnesy ferrytowe. Ferryt jest to materiał ceramiczny, niebędący substancją metaliczną, który posiada właściwości ferromagnetyczne.

Wśród zalet uchwytów magnetycznych ferrytowych wymienia się przede wszystkim odporność na korozję a także doskonałe parametry w zakresie wytrzymałości mechanicznej. Temperatura pracy z magnesami ferrytowymi nie powinna przekraczać 120 stopni Celsjusza, co czyni je odpowiednimi do pracy w wysokich temperaturach. Natomiast właściwości antykorozyjne przydają się wszędzie tam, gdzie magnes jest narażony na kontakt z wodą i wilgocią.

Do uchwytów ferrytowych należą: uchwyty z tuleją gwintowaną, uchwyty z gwintem wewnętrznym, uchwyty z gwintem zewnętrznym oraz uchwyty z otworem dostosowanym do kształtu łebka śruby (płaska lub stożkowa).

Neodymowe uchwyty

Uchwyty neodymowe, to kolejny rodzaj magnesowych uchwytów. Stanowiące stop żelaza, neodymu i boru, należą do materiałów o charakterze metalicznym.

Czynnikiem przemawiającym za ich przewagą nad innymi magnesami jest fakt, iż są niezwykle mocne. Siła ich przyciągania jest tak ogromna, że są w stanie udźwignąć przedmiot 1300 razy przekraczający ich masę!

To właśnie uchwyty magnetyczne neodymowe są stosowane w wielu sprzętach codziennego użytku. Znajdziemy je w niektórych zabawkach, magnetycznej biżuterii czy wreszcie w sprzęcie audio i innych urządzeniach elektrycznych.

Uchwyty magnetyczne z gumą

Trzecia kategoria to tak naprawdę uchwyt magnetyczny neodymowy, z tym że umieszczony w specjalnej, gumowej obudowie. Guma przydaje się do przytrzymywania różnorodnych przedmiotów przy powierzchniach, które chcemy uchronić przed zarysowaniem.

Pamiętajmy też, że „goły” magnes neodymowy jest metaliczny, czyli może powodować powstawianie uszkodzeń mechanicznych. Dzięki dodaniu gumowej powłoki chronimy powierzchnie przed zarysowaniem.

Uchwyty magnetyczne dostępne są w ofercie Cecho.