Drugie życie metali szlachetnych

metale szlachetne

Choć wydawać się może, że skupy złomu przyjmują głównie stare puszki, to zdecydowanie nie jest to prawdą. W rzeczywistości te bardziej wyspecjalizowane, nastawione na mniejsze ilości, za to cenniejszych materiałów, są dużo bardziej wybredne. I w ich przypadku przyjmowane są także mniejsze ilości surowca, za to bardzo liczy się rodzaj metali, z których składają się dane odpadki.

Same specjalizacje mogą być różne. Istnieją punkty odbioru miedzi, cyny, a nawet takie, które przyjmują złom metali szlachetnych, w tym srebro, tytan i złoto. Materiały te można potem wykorzystywać w przeróżny sposób, włącznie z stosowaniem ich do przedmiotów ozdobnych. Istnieje jednak dużo częstszy sposób na wykorzystanie odpadkowego metalu szlachetnego. Prostszy, a zarazem odnoszący się do życia codziennego.

Szlachetna elektronika

Chodzi tu mianowicie o części elektroniczne, różnego typu podzespoły, czy elementy wykorzystywane w telefonach komórkowych oraz smartfonach. Są tam wykorzystywane drobne ilości srebra oraz tytanu. Na tyle małe, że w skali jednego urządzenia trudno mówić o jakiś większych wartościach, ale wystarczających, by miało to znaczenie dla producenta. Dzięki możliwości skupowania metali szlachetnych istnieje jednak możliwość ponownego wprowadzania do obiegu tego surowca.

Efekt skali

Oczywiście liczy się tu ilość tego, co uda się dostarczyć do skupu. Jeśli takich telefonów, tabletów i innych gadżetów elektronicznych będzie naprawdę sporo, to i łączna waga odzyskanego srebra i tytanu wyraźnie się zwiększy. Na tyle, by miało to istotne znaczenie dla kosztów produkcji.

Można co prawda surowce te pozyskiwać wprost od wydobywców, ale pomijając to, że złoża nie są niewyczerpane, to trzeba jeszcze pamiętać o cenach, które w takim przypadku będą droższe. Tym bardziej, ze uwzględniać będą koszt transportu z drugiego końca świata. Tymczasem jeśli zdoła się pozyskać złom metali szlachetnych od wcześniejszych użytkowników, to wyjdzie to o wiele taniej, a przy okazji na wysypisku będzie zalegać mniej rzeczy.

Łańcuch pośredników

Pewnym problemem może być fakt działania takich skupów na kilku poziomach pośredników, ale to już wynika z faktu, ze trudno, aby końcowy punkt odbioru przyjmował co chwilę kogoś z pojedynczym urządzeniem. Zamiast tego mniejsze firmy skupują części elektroniczne od osób prywatnych, a dopiero po uzbieraniu pewnej ilości elektrośmieci przekazują je dalej.

Bliższe informacje można uzyskać zaglądając na stronę, jaką prowadzi Stellmet, który nieprzerwanie złom metali szlachetnych i innych i koncentruje się również na takich surowcach, jak miedź i cyna.