Sprzęt niezbędny do wierceń w betonie

wiercenie otworów w betonie

Wiercenie w betonie jest czynnością specyficzną. Wymaga nie tylko sporej siły fizycznej, ale też odpowiedniego sprzętu i techniki. Kluczową sprawą jest jednak sprzęt, który musi być dobrze dobrany i nie może być “pierwszym lepszym” z dolnej półki.

Wiertarka czy młotowiertarka?

Wiercenie otworów w betonie (podkreślamy: otworów, a nie otworu pod obrazek), wymaga zastosowania młotowiertarki. Klasyczna wiertarka na nic się tu nie zda, nawet jeśli jest wyposażona w dodatkową funkcję udaru. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wspomniana młotowiertarka, która oprócz ruchów obrotowych, wykonuje również ruch przód – tył. Może to robić na dwa sposoby:

1. W oparciu o udar mechaniczny – tego typu udar charakteryzuje się dopasowaniem siły oddziaływania udaru do siły nacisku, generowanego przez osobę wykonującą otwory. Dlatego też udar mechaniczny wymaga sporych nakładów energii u operatora.

2. W oparciu o udar pneumatyczny – młotowiertarek z tym udarem nie dociskamy! One same regulują siłę nacisku, która jest generowana poprzez oddziaływanie ciśnienia gazu roboczego.

Jakie wiertła?

Do wierceń w betonie koniecznie potrzebujemy wierteł koronowych. Charakteryzują się one specyficzną konstrukcją, w której diamentowe ostrza są umieszczone na zewnętrznych elementach wiertła. Dzięki nim żywotność wiertła jest znacznie większa, nawet w przypadku twardego środowiska. Jakich wierteł należy uzywać możesz zobaczyc w galerii na stronie http://wierceniebetonu.com/.

Jeśli chcemy wywiercić małe otwory, koniecznie zastosujemy klasyczne wiertła widiowe. Nie zapominajmy również o tym, by były one “uzbrojone” w kilka diamentowych płytek (sprawdzą się tu również węgliki spiekane). Dzięki nim wiertło to doskonale poradzi sobie zarówno z betonem jak i z znajdującym się wewnątrz niego zbrojeniem.

Uchwyt wiertarski

Bardzo ważne jest, by dobrać odpowiedni uchwyt wiertarski. Klasyczne głowice samozaciskowe mogą się tu nie sprawdzić, ponieważ podczas wiercenie otworów w betonie generuje ogromne siły, które mogłyby wspomniane głowice poluzować.

Ogranicznik

Jeśli planujesz wiercenie otworów w betonie, koniecznie pamiętaj o ograniczniku. Dzięki niemu będziesz mógł ograniczyć głębokość wierceń i tym samym zredukować niebezpieczeństwo zbytniego uszkodzenia ściany, bądź też – zniszczenia sprzętu.

Pamiętaj, że sprzęt to jedno. Umiejętności to drugie!