oświetlenie

Oświetlenie w budynkach przemysłowych

Prawidłowe oświetlenie zarówno wewnętrzne jak również zewnętrzne są bardzo ważne dla każdej z firm. Stanowi ono nie tylko element standardów i warunków pracy, do których zapewnienia zobowiązuje się pracodawca, ale jest również ważnym elementem estetyki wnętrza i wyglądu zewnętrznego budynku. Generalnie oświetlenie budynku można podzielić na dwie grupy. Wyróżnić należy oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne budynku.

System oświetlenia rozmieszczony na zewnątrz budynku ma do spełnienia dwie ważne funkcje. Pierwszą i najważniejszą z nich jest przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników i mienia. Oświetlenie ma na celu umożliwienie bezpiecznego opuszczenie budynku przez jego pracowników w godzinach nocnych lub późnym wieczorem poprzez minimalizację zagrożeń zewnętrznych takich jak napady. Umożliwia ono również bezpieczne opuszczenie firmowego parkingu. Oświetlenie znacznie zwiększa widoczność po zmroku dzięki czemu łatwiejsze jest monitorowanie przez ochronę określonego terenu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo dokonania kradzieży, a także prawdopodobieństwo dostania się na określony teren osób nieuprawnionych. Bardzo często w celu oszczędzenia energii elektrycznej do oświetlenia zewnętrznego wykorzystywane są lampy wyposażone w fotokomórkę. W przypadku przerwania promienia światła padającego na nią włącza się ona automatycznie.

Drugą funkcją tego typu oświetlenia jest odpowiednia ekspozycja budynku po zmroku. Budynek podświetlony w odpowiedni i interesujący sposób stanie się bardziej widoczny i na pewno wzbudzi duże zainteresowanie nim.

Oświetlenie wewnętrzne ma do spełnienia trzy funkcje. Pierwszą z nich,podobnie jak w przypadku oświetlenia zewnętrznego, jest bezpieczeństwo. W celu ułatwienia opuszczenia budynku ja wypadek niebezpieczeńśtwa porzarowego lub zagrożenia innej natury wykorzystuje się specjalne lampy ewakuacyjne. Służą one do oznakowania wyznaczonych wyjść i dróg ewakuacyjnych prowadzących na zewnątrz budynku. Lampy ewakuacyjne składają się ze specjalnej szklanej lub plastikowej obudowy zielonego koloru, na której znajduje się napis „EXIT” (nad drzwiami ewakuacyjnymi) lub piktogramu oznaczającego wyjście tego typu wraz ze strzałką kierunkową koloru białego. Obudowa podświetlana jest zqa pomocą lampy neonowej umieszczonej wewnątrz.

Inna funkcją oświetlenia jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Właściwe oświetlenie wpływa na samopoczucie pracowników a także zapobiega w pewnym stopniu pojawianie się wad wzroku. Oświetlenie tego typu dzieli się na lampy sufitowe dający światło całemu pomieszczeniu bądź korytarzom, a także lampki indywidualne przy stanowiskach pracy. Oświetlenie indywidualne jest szczególnie ważne dla pracowników manualnych zajmujących się drobnymi elementami wymagającymi iście okulistycznej precyzji i dokładności a także dla pracowników zajmujących się dokumentacją i pracą na komputerze.

Ostatnią, ale nie mniej ważną funkcją oświetlenia wewnętrznego jest odpowiedni efekt wizualny i estetyczny. Właściwy system oświetleniowy powoduje, że budynek sprawia wrażenie większego i bardziej schludnego a także pozwala na podkreślenie ważnych jego cech architektonicznych.