Kiedy jest najlepszy moment na zakup węgla?

Zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości węgla do ogrzewania nawet niewielkiego domu wcale nie jest łatwe. Nie chodzi nawet o kwestie finansowe, choć najczęściej jest to istotny wydatek dla rodziny. Ważnej jest też by węgiel dotarł do domu na czas i był odpowiedniej jakości.

Dlaczego nie warto kupować węgla w sezonie grzewczym?

Gdy temperatury spadają, na dworze robi się mokro i zimno to wiele osób dopiero przypomina sobie o konieczności zaopatrzenia domu w surowiec do jego ogrzewania. W takich sytuacjach pojawiają się czasem trudności z pozyskaniem opału. Często może to nawet oznaczać konieczność oczekiwania kilku czy nawet kilkunastu dniu na dostawę węgla. lub zakupu węgla gorszej jakości. Dlatego nie warto ryzykować, lecz zaopatrzyć się w surowiec odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze latem.

Ale nie tylko dostępność przemawia za tym, by kupować węgiel gdy na dworze jest jeszcze bardzo gorąco. Są ku temu też przesłanki ekonomiczne. W okresie letnim zwykle jest niższy popyt na opał, a co za tym idzie ceny powinny być nieco niższe. Do tego latem dużo łatwiej dostać węgiel dobrej jakości, i co bardzo ważne suchy. Węgiel można kupować workowany lub luzem, ale zwłaszcza przy tej drugiej, tańszej opcji bardzo ważne jest by węgiel był suchy. Worek węgla często jest tak zapakowany by dużo wolniej zamakać, ale węgla luzem nie da się uchronić przed wilgocią, która powoduje, że węgiel częściowo traci swoją kaloryczność, czyli jakość. Latem dużo łatwiej trafić na sprzyjające warunki atmosferyczne, dzięki którym kupimy odpowiednio wysuszony węgiel.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla?

Ceny koksu podobnie jak ceny węgla powinny zależeć głównie od jego jakości, a co za tym idzie kaloryczności. Jednak nie zawsze tak jest. Do tego worek węgla będzie zawsze nieco droższy niż ta sama ilość kupiona luzem. Kupując węgiel zawsze trzeba sprawdzić jego kaloryczność, a jeżeli mamy piec z podajnikiem, odpowiednią granulację węgla. ceny koksu czy ceny węgla w składach zwykle nie są obniżane gdy towar namoknie np. po intensywnych opadach deszczu, dlatego warto sprawdzać czy kupowany opał nie jest nawilżały. Nie tylko by nie płacić za wodę, która odparuje, ale także by kupowany opał miał jak najwyższą kaloryczność.

Węgiel workowany czy luzem- którą opcję wybrać?

Najtańszym rozwiązaniem jest zawsze zakup węgla czy koksu luzem. Jednak taka opcja wymaga posiadania dobrego, to znaczy odpowiednio suchego, miejsca do przechowywania towaru, koniecznie w budynku, najlepiej w samej kotłowni. Natomiast kupując węgiel workowany nie trzeba aż tak bardzo obawiać się, że ten namoknie, wystarczy przechowywać go chociażby pod najprostszym zadaszeniem na dworze czy w garażu. Przechowywania węgla w workach ułatwia też utrzymanie czystości w kotłowni, ale za taką wygodę trzeba jednak dopłacić.