Jak wskrzesić budynek

remonty zabytków

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób sprawia się, aby stary, pochodzący nawet sprzed paru wieków budynek ożył? Zapewne nigdy nawet nie przyszło ci do głowy ile tajemnic kryje się pod zabytkową fasadą. Spróbujemy zatem rzucić nieco światła na to, co nieodkryte – na niezbadaną kwestię renowacji zabytków!

Architektura i przemijanie

Budynki, a szczególnie ich fasady posiadają określoną żywotność. Tynki nie będą wiecznie opierały się niszczącemu działaniu wody i wiatru, kamień kiedyś skruszeje, a farba wyblaknie. Szczególnie w Polsce, naznaczonej zawieruchą wielu wojen, większość obiektów pochodzących z odległych epok trzeba było prędzej czy później poddać konserwacji.
Jak zatem odbywa się renowacja zabytków, na czym dokładnie polega? Nie jest to z pewnością zadanie proste i wymaga połączenia sił wielu różnych specjalistów.

Podróż w czasie

Podejście do historycznej tkanki jest zależne oczywiście od tego, w jakiej formie się ją zastanie. Niekiedy polega jedynie na określeniu czy zmieniła się kolorystyka fasady i jak wyglądały okna zanim wymieniono je na nowoczesne plastikowe. Zupełnie inaczej podchodzono do zburzonych niemal do cna przyrynkowych kamienic, kiedy starano się je odbudować pod koniec lat czterdziestych.
Na początku zatem powinno się wykonać badania, aby poznać historię obiektu. Archeolodzy sprawdzą czy budynek posiadał niegdyś piwnicę, architekci wybadają jak wyglądał układ wnętrz i elewacje. Często nie jest to łatwe ze względu na brak rycin, zdjęć czy innych materiałów – wtedy należy posiłkować się jedynie swoją wiedzą i znajomością regionu albo warsztatu, który wykonywał dawne dzieło.

Proces wskrzeszania

Dopiero po szczegółowym określeniu jaką formę i funkcję miał niegdyś budynek zaczyna się prawdziwa renowacja zabytków. W tym momencie podejmuje się decyzje na temat tego w jaki sposób obiekt powinno się odnowić.

Często bazuje się na parametrach już wcześniej określonych przez architektów, archeologów i historyków – plany miejscowe nie dopuszczają na wprowadzenie niespójności w obszar na przykład starego miasta. Wtedy wiemy, że jeżeli nie odtworzymy kolorystyki pochodzącej z XVI wieku, urząd nie dopuści takiego projektu do realizacji.

Później przychodzi czas na wykonanie. Istnieje wiele firm specjalizujących się w renowacjach. Bez problemu zamawia się dachówkę imitującą tą historyczną lub wyrabiany chałupniczo, barwiony w masie tynk. I efekt podróży w czasie gotowy!

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.