Czym są tokarki konwencjonalne?

Obróbka skrawaniem to proces wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Stosowanie tokarek pozwala na wykonanie elementów z różnego materiału w sposób szybki i bardzo precyzyjny.

Budowa i działanie tokarek konwencjonalnych

Tokarki konwencjonalne zbudowane są podobnie do tokarek sterowanych numerycznie nazywanych tokarkami CNC. Ich budowa pozwala na wykonanie elementów metalowych takich samych jak na maszynie CNC, ale bez wykorzystania sterowania komputerowego. Tokarki konwencjonalne wymagają ręcznego ustawienia wszystkich niezbędnych parametrów oraz ciągłej kontroli postępu prac przez wykwalifikowanego pracownika będącego operatorem tokarki. W nowoczesnych tokarkach konwencjonalnych ustawienie parametrów zajmuję mało czasu i nie wpływa to znacząco na czas wykonania zlecenia. Tokarki posiadają dodatkowe funkcje, które pozwala na precyzyjną obróbkę i skrawanie elementów, a także na szybszą produkcję i łatwiejszą obsługę maszyny. Dodatkowymi funkcjami tokarek są stała prędkość skrawania oraz możliwość elektronicznego sterowania regulacji szybkości wrzeciona. Wysokiej klasy maszyny mają wbudowany hamulec awaryjny umożliwiający zatrzymanie tokarki w dowolnym momencie oraz falownik, który pozwala zaoszczędzić energię.

Zastosowanie tokarki konwencjonalnej

Tokarka ta stosowana jest kiedy nie trzeba stosować tokarek CNC lub gdy przygotowane muszą zostać półfabrykaty, które będą poddawane dalszej obróbce. Tokarki te używane są do wytwarzania gwintów oraz elementów ze stali, żeliwa lub metali kolorowych. Konwencjonalne tokarki używane są w małych warsztatach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Zalety tokarki

Do zalet tokarki konwencjonalnej zaliczyć można możliwość wytwarzania elementów metalowych zarówno jako pojedyncze sztuki jak i serie danych przedmiotów. Maszyny dzięki swojej prostej obsłudze idealnie nadają się do przyuczenia do zawodu w zakresie wiedzy praktycznej oraz sposobów mocowania obrabianego elementu, a także doboru przedmiotów do parametrów w jakich pracuje tokarka. Wiedza zdobyta przy użyciu tokarki konwencjonalnej może być zastosowana na innych maszynach służących do obróbki i skrawania elementów z materiałów drewnianych oraz różnego rodzaju metali.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.