Czym są kontenery IBC?

kontenery IBC

Przechowywanie, jak również przewóz płynów, to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Niektóre z cieczy bowiem nie powinny być przewożone w zwyczajnych kontenerach. Najlepiej nadają się do tego kontenery IBC, w których zresztą czasami przechowuje się nawet zwykłą wodę.

Przeznaczenie kontenerów IBC

Kontenery do przewożenia cieczy dobrze sprawdzają się w przypadku większości rodzajów płynów. Przede wszystkim, umieszcza się w nich płyny chemiczne oraz spożywcze. Niemniej jednak, to właśnie kontener IBC służy również do przewożenia wody. Jest jednak pewna grupa płynów, której nie można przewozić w zwyczajnych kontenerach IBC.

Mowa tutaj o groźnych, toksycznych cieczach. Przede wszystkim są to niektóre ciecze chemiczne, które mogą być groźne dla ludzi. Istnieją specjalne przepisy, określające dokładnie jak powinien przebiegać przewóz takich cieczy.

Materiały konstrukcyjne kontenerów IBC

Większość kontenerów do przewożenia cieczy wykonana jest z tych samych materiałów. Podstawą jest tutaj zdecydowanie polietylen. Jest to najważniejszy materiał, z którego tworzy się całą obudowę pojemnika. Pozwala on zachować świeżość cieczy, co jest jego najważniejszą cechą.

Ponadto, również nie sposób stworzyć kontener do przewozu cieczy bez metalu. Są to różne rodzaje metalu, najczęściej jednak pojawia się stal. Oczywiście, sam pojemnik jest w całości wykonany z polietylenu, jednak specjalna siatka wokół pojemnika, nazywana czasem koszykiem, jest metalowa.

Warto też zauważyć, że każdy kontener IBC posiada również element drewniany. Jest nim paleta, na której znajduje się cała konstrukcja. Paleta jest potrzebna, aby można było szybko i sprawnie załadować kontener na pakę samochodu ciężarowego.

Przewóz i magazynowanie

Oczywiście, kontenery IBC przede wszystkim służą do przewożenia cieczy. Sprawdzają się w tej roli znakomicie dzięki kilku swoim właściwościom. Po pierwsze, łatwo je załadować ze względu na drewnianą paletę o której już wspomniano. Poza tym, kontenery do przewozu cieczy posiadają dokładne wskaźniki, pozwalające kontrolować ich wagę. Jest to niezwykle wręcz ważne, jeśli chodzi o przewóz płynów. Znajomość wagi jest potrzebna, aby wiedzieć jak wiele kontenerów można załadować na pakę nie przeciążając jednocześnie samochodu ciężarowego.

Na pewno warte docenienia jest to, że po przywiezieniu kontenera IBC w miejsce docelowe nie ma konieczności przelewania płynu. Kontenery do przewozu cieczy posiadają bowiem wszystkie cechy, które są niezbędne do stałego przechowywania większości płynów.