Blacha trapezowa – materiał na zadaszenie

Jednym z najczęściej wykorzystywanych dzisiaj na budowach materiałów jest stal, a zwłaszcza blachy trapezowe wykonane z tego stopu metali. Do czego najczęściej są one wykorzystywane? Co przesądza o ich niesłabnącej popularności?

Blaszany dach

Generalnie, blacha trapezowa ma kilka zastosowań. Niemniej jednak, najczęściej pojawia się ona jako zadaszenie lub też jako pokrycie konstrukcji dachowej. Blachę trapezową, podobnie zresztą jak kilka innych rodzajów blach, wykorzystuje się do tworzenia zadaszeń w różnorodnych budynkach. Rzadko jednak są to domy mieszkalne.

Wydaje się, że zdecydowanie najczęściej stalowa blacha tworzy pokrycie stosunkowo niewielkich pomieszczeń, jak na przykład szopa na narzędzia, czy też przydomowy garaż. Jako mocne, wytrzymałe pokrycie sprawdza się tam całkiem dobrze, chroniąc całą zawartość pomieszczenia przed zniszczeniem.

Dlaczego nie w domu?

Warto wyjaśnić, czemu właściwie blacha trapezowa nie jest zwykle montowana na zadaszeniach domów mieszkalnych. Pozornie jest to idealne pokrycie, które świetnie by tam pasowało. Okazuje się jednak, że blachy ze stali posiadają pewne cechy, które nie do końca predysponują je do pełnienia funkcji zadaszenia domu.

Przede wszystkim, chodzi o kwestię estetyki. Rzecz w tym, że często blacha zwyczajnie nie pasuje do domu mieszkalnego. Chodzi o to, iż kiepsko komponuje się z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi budynku.

Co więcej, znaczenie ma również inna cecha blachy trapezowej. Rzecz w tym, że skonstruowana jest ona z twardej stali, która wydaje silny hałas, gdy uderzają w nią czy to kulki gradu, czy nawet większe krople deszczu. Hałas ten słychać w domu, gdy jego zadaszenie jest stalowe. Z pewnością, może być to bardzo irytujące.

Gdzie pasują blachy trapezowa?

Jak wspomniano, blacha jest dobrym zadaszeniem pomieszczeń przydomowych. Jednakże, z pewnością to nie jedyne jej zastosowanie. Ze względu na takie cechy jak lekkość, duża odporność na korozję, ale również łatwość montażu, blacha trapezowa znajduje wiele zastosowań.

Między innymi, na blaszany dach można trafić często w przestrzeni publicznej. Normą jest tworzenie z tego materiału zadaszeń mniejszych i większych wiat przystankowych. Ponadto, z pojedynczych blach trapezowych tworzy się również zadaszenie przed wejściami do różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej. Bez wątpienia, odpowiedzialna jest za to w pewnym stopniu również relatywnie niska cena blach.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal