Wycięte, zabudowane, z kokardką… czyli o rodzajach balerin

Gdyby podział damskiego obuwia polegał tylko na wyróżnieniu podstawowych fasonów, mężczyźni zdecydowanie lepiej rozumieliby, o jakich butach marzą ich kobiety. Kozaki, koturny lub sandały dzielą się jednak na różne typy, które wyglądają nieco inaczej, dlatego nie każdy model przypadnie do gustu ich wybrankom. Nie inaczej jest w przypadku balerinek.

Czym są balerinki?

Mówi się o nich także baleriny, chociaż pozbawiona zmiękczenia nazwa ma niewiele wspólnego z ich wyglądem. Są to bowiem swego rodzaju czółenka na niskim obcasie, które wyróżniają się prostą budową. Nie posiadają cholewki, a jedynie pokrywają stopę naokoło kostki, przy bokach i przykrywają palce, dlatego też ściśle do nich przylegają. Mają także podeszwę, która zabezpiecza stopę od spodu.

Pierwowzorem tego rodzaju obuwia były baletki, jakich używały już tancerki w czasach klasycyzmu. Historia typowych balerinek, które znamy dzisiaj, zaczyna się jednak dopiero na początku ubiegłego stulecia, kiedy to zaczęto udoskonalać ich fason. W latach 50. zaś były one głównym krzykiem mody i dlatego często nosiły je takie gwiazdy jak Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn.

Podział balerinek ze względu na budowę

Balerinki same w sobie charakteryzują się przede wszystkim prostotą. Ich klasyczny wzór to po prostu głębiej wycięte czółenka na płaskim obcasie. Zazwyczaj posiadają lamówkę wokół obszycia, lecz poza nią nie mają dodatkowych ozdób. Ich elegancki, stonowany krój nie wpływa jednak na to, że stają się niewygodne, dlatego to jeden z najpopularniejszych rodzajów balerin.

Kolejne modele wyróżniają się szczególnym rodzajem obszycia. Wszyta gumka, dzięki której buty ściślej przylegają do stopy to znak rozpoznawczy fasonów miękkich. Wykonuje je się z bardziej elastycznych materiałów, co sprawia, że są one bardzo wygodne. Podobnie komfortowe są także balerinki tzw. peppe toe, czyli z otwartym palcem, jakie zazwyczaj posiadają miękką wkładkę.

Na rynku istnieją także modele balerin z cholewką. Różnią się one od klasycznych tylko tym, że bardziej zabudowują kostkę i mają nad nią zapięcie. Niemniej popularne są także buty tego typu, które posiadają zapięcie z przodu.

Podział balerinek ze względu na krój

Najbardziej klasyczny model, który jest wzorowany na butach baletnic, nosi nazwę repetto. Posiadają bowiem malutką kokardkę z przodu, czym nawiązują do baletek. Są również zazwyczaj profilowane, dzięki czemu lepiej dostosowują się do kształtu stopy.

Chanelki natomiast wyróżniają się charakterystycznym odciętym noskiem, który zwykle pokrywa się błyszczącym materiałem. Jak wskazuje ich nazwa, rozpowszechniła je Coco Chanel.

Popularne modele balerinek to także meliski i variana. Pierwsze z nich produkuje marka Melissa. Do ich wykonania używa specjalnego rodzaju tworzywa- Mel-Flexu. Nie mają one nosków, ale małe wycięcie- podobnie jak buty peppe toe. Variana zaś wyróżnia się okrągłym noskiem oraz charakterystyczną, szeroką kokardką z logo marki.

Balerinki kupisz na noevision.pl