Nadruk sublimacyjny – gdzie jest wykorzystywany

Nadruk sublimacyjny

Odzież sportowa, reklamowa czy robocza coraz częściej są personalizowane albo ozdabiane logo sponsora czy pracodawcy. Bardzo często takim informacjom towarzyszy również niewielki nadruk zdobiący odzież, który niejednokrotnie jest bogaty w detale. Druk sublimacyjny na tkaninach pozwala na bardzo wierne odzwierciedlenie każdego nadruku, a przy tym jest trwały bez względu na sposób pielęgnowania tkaniny czy częstotliwość jej użytkowania i prania.

Czym jest druk sublimacyjny?


Druk metodą sublimacji różni się pod względem techniki wykonania, jak i metody przenoszenia samego nadruku na powierzchnię. Nadruk sublimacyjny wykorzystuje specjalne rodzaje atramentów, które nakłada się pod ciśnieniem i przy wykorzystaniu wysokiej temperatury w bardzo krótkim czasie na wybraną powierzchnię. Najczęściej drukarnia sublimacyjna realizuje zamówienia na wykonanie nadruku sublimacyjnego na powierzchniach z tkanin, ale nadruk sublimacyjny może być również wykonany na porcelicie, w tym na kubkach, na tworzywach sztucznych oraz na aluminiowych blachach. W przypadku tkanin do druku wybiera się głównie tkaniny poliestrowe. Technika wykonania nadruku sublimacyjnego różni się od innych rodzajów druku. W pierwszym etapie wskazany obraz czy napis przenoszony jest przy użyciu atramentów na papier transferowy. W drugim etapie, pod działaniem wysokiego ciśnienia rzędu nawet 5000 Pa i bardzo wysokiej temperaturze, nadruk przenosi się na wybraną powierzchnię, która musi być pokryta lakierem poliestrowym.

Do czego go wykorzystać?


Choć drukarnia sublimacyjna przyjmuje różne zlecenia, w tym również na ozdobienie nadrukiem sublimacyjnym gadżetów promocyjnych i reklamowych, to najczęściej wykonuje się druk sublimacyjny na tkaninach poliestrowych. Zadrukowana powierzchnia zachowuje elastyczność materiału oraz jest odporna na częste użytkowanie czy działanie środków piorących. Nadruk sublimacyjny zawdzięcza to głównie temu, że atrament wnika głęboko w fakturę materiału, dzięki czemu jest odporny na mechaniczne zniszczenia. Wytrzymałość nadruków wykorzystuje się w produkcji odzieży firmowej i reklamowej, ale również stosuje się go do ozdabiania odzieży sportowej czy płóciennych toreb zakupowych, które mogą być także gadżetem reklamowym. Druk sublimacyjny wykorzystuje się również w nakryciach głowy. Wodoodporne materiały poliestrowe z nadrukiem sublimacyjnym wykorzystuje się także do produkcji specjalnych sportowych plecaków z nadrukiem, które mogą być ozdobione dowolną grafiką, w tym również dedykowaną dla dzieci.

Więcej na stronie http://nadrukisublimacyjne.pl/