Przeprowadzanie renowacji skóry samochodowej

W porównaniu do materiałowych oraz welurowych, tapicerka samochodowa ze skóry jest znacznie stosunkowo łatwiejsza w utrzymaniu. Wymaga jednak częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy okazji jakichkolwiek pęknięć czy zmatowień konieczne jest przeprowadzenie renowacji.

Odnowa skórzanej tapicerki

Na rynku dostępny jest niejeden lakier do skóry samochodowej, który pozwala na skuteczne odświeżenie tapicerki oraz przywrócenie jej dawnego plasku. W sklepach kupić można nie tylko lakiery, ale również specjalistyczne farby tonujące. Ponieważ są one dostępne w praktycznie wszystkich kolorach, dopasowanie właściwego odcienia do barwy tapicerki nie powinno stanowić żadnego problemu.

Jeżeli jednak wybrany sklep nie posiada lakieru do skory samochodowej w odpowiednim kolorze, warto poszukać w internecie. Na stronach producentów dostępne są profesjonalne karty kolorów, które pozwalają na bardzo szybkie odnalezienie odpowiednich produktów. Warto jednak pamiętać o tym, że karty kolorów mogą nie oddawać prawdziwych barw ze stuprocentową wiernością.

Wybór lakieru

Aby dobrać najlepszy lakier do skóry samochodowej, warto skorzystać z porady profesjonalnego lakiernika lub zwrócić się z prośbą o pomoc w salonie samochodowym. W przypadku braku możliwości odnalezienie oryginalnego lakieru do skóry samochodowej, konieczne może być skorzystanie z możliwie najlepszego dostępnego na rynku zamiennika.

W ostateczności większość zadrapań, rys czy suchych pęknięć, naprawić można za pomocą specjalnej skóry płynnej lub neutralnej farby. Tego typu preparaty wymagają jednak przestrzegania wszystkich wytycznych znajdujących się na opakowaniach oraz w instrukcjach obsługi. Warto się do nich stosować, ponieważ w przeciwnym wypadku można pogorszyć sytuację.

Zabezpieczanie skóry

Po zastosowaniu lakieru do skóry samochodowej oraz farby tonującej, należy dokładniej zabezpieczyć powierzchnię tapicerki przy pomocy odpowiednich środków. Ich zadaniem jest zakonserwowanie skóry na długi czas. Dlatego aby renowacja była efektywna przez wiele lat, skórę należy odpowiednio pielęgnować.

W specjalistycznych sklepach nabyć można odpowiednie zestawy przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji tapicerki samochodowej wykonanej z każdego typu skóry. Najlepszym rozwiązaniem są preparaty wyposażone w specjalne filtry UV, które zapewniają skórze dodatkową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz wynikającym z niego płowieniem.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Lakiery24.com