Pokrowce samochodowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Każdy kierowca wie, jak ważne jest dbanie o stan tapicerki samochodowej. Dlatego też tak wielu kierowców decyduje się na zakup pokrowców samochodowych. Skutecznie zabezpieczają one tapicerkę, a dodatkową pozytywnie wpływają na estetykę wnętrza auta. Na rynku dostępne są różne pokrowce samochodowe. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy ich wyborze.

Odpowiednie dopasowanie pokrowców samochodowych

Kupując pokrowce samochodowe, pamiętać trzeba, aby pasowały one do foteli w posiadanym samochodzie. Tylko wtedy będą one odpowiednio zabezpieczać tapicerkę i dobrze się prezentować. Firmy, które oferują szycie pokrowców samochodowych, zwykle posiadają w swojej ofercie dwa ich rodzaje. Mowa tu o pokrowcach miarowych oraz uniwersalnych.

Te pierwsze szyte są na miarę. Dzięki temu idealnie pasują do modelu posiadanych w aucie foteli. Są one nieco droższe, ale w ramach wyższej ceny ma się pewność, iż pokrowce na pewną będą właściwie dopasowane. Pokrowce uniwersalne to pokrowce pasujące do niemal każdego modelu foteli samochodowych. Są tańsze od tych miarowych. Pamiętać jednak trzeba, iż zdarzyć się może, że pokrowiec uniwersalny nie będzie idealnie pasował do posiadanego fotela w aucie.

Materiał wykonania

Szycie pokrowców samochodowych to przede wszystkim wybór odpowiedniego materiału. Wie to każda dobra firma oferujące tego typu usługi. Najczęściej pokrowce samochodowe szyte są z takich materiałów jak welur, żakard oraz skóra ekologiczna.

Welur to materiał zapewniający duży komfort podczas jazdy. Cechuje się dużą wytrzymałością oraz tym, że nie reaguje na temperaturę otoczenia. Żakard to z kolei materiał, którego zaletą jest to, iż jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Pokrowce z tego materiału to idealny wybór dla kierowców, którzy często przewożą w aucie dzieci lub zwierzęta. Łatwa w czyszczeniu jest także skóra ekologiczna. Pokrowce samochodowe ze skóry ekologiczne często stosowane są w autach roboczych.

Bezpieczeństwo

Pokrowce samochodowe muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Obecnie w wielu autach montowane są boczne poduszki powietrzne. Wybierając pokrowce samochodowe, sprawdzić należy, czy są one dostosowane do takiego rozwiązania.

Istotne jest również, aby przed wyborem pokrowców samochodowych sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Można mieć wówczas pewność, że pokrowiec sprawdzi się podczas ewentualnego otworzenia się bocznej poduszki powietrznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Specjal.