Najczęściej stosowane maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze to maszyny stosowane w gospodarstwie rolnym, mające różne zastosowania i funkcjonalności. W zależności od gabarytów oraz indywidualnych parametrów, mogą wykonywać określone prace. Jakie maszyny rolnicze są często stosowane?

Ciągniki rolnicze

Jedną z najczęściej stosowanych maszyn rolniczych jest ciągnik, będący pojazdem przeznaczonym do ciągnięcia, holowania oraz pchania obiektów, które nie mogą się same napędzać, a często też zasilać. Ponadto ciągnik służy do zapewnienia wysokiej siły pociągowej lub momentu obrotowego przy niskich prędkościach, w celu holowania przyczepy lub innych maszyn stosowanych w rolnictwie.

Części ciągników mogą z czasem ulegać uszkodzeniu. Wówczas konieczny jest zakup zamiennego komponentu lub wykonanie nowego, np. za pomocą obróbki skrawaniem. W ofercie https://www.rolmus.com.pl/ znaleźć można m.in. dźwignie, tuleje wyciskowe, wałki zewnętrzne, obejmy, pokrywy, podkładki czy blachy oporowe do ciągników różnego typu.

Kultywatory polowe

Kultywator polowy. jest urządzeniem rolniczym, przeznaczonym do mieszania i przystosowywania gleby przed sadzeniem roślin, napowietrzeniem oraz wykonywaniem wielu innych operacji. Składa się z ramy oraz przymocowanych do niej zębów, a także podporowych kół regulujących głębokość roboczą. Maszyna ta wyposażana jest zwykle także w stojak lub zaczep zawieszenia.

Główną funkcją kultywatora polowego jest przygotowanie odpowiedniego materiału siewnego do sadzenia roślin, a także zakopywanie resztek pożniwnych w glebie. Odpowiada on również za ogrzanie gleby oraz kontrolowanie chwastów. W ten sposób rosnące rośliny mogą zyskać wystarczającą ilość wody i składników odżywczych, dzięki czemu lepiej rosną w okresie wegetacji.

Kosiarki, krajarki i rozdrabniacze

Maszynami często stosowanymi w rolnictwie są również krajarki i rozdrabniacze. Służą przede wszystkim co cięcia lub rozdrabniana niechcianych chwastów, a także innych niepożądanych roślin. Ostrze o ostrej krawędzi tnie chwasty na małe kawałki, które dzięki ruchowi obrotowemu zostają zakopane w ziemi W ten sposób można znacząco poprawić stan gleby.

Częścią tnącą w kosiarce rotacyjnej jest natomiast nóż, który wykonuje cięcie poprzez błyskawiczne uderzanie o rośliny. Sprzęt tego typu wyróżnia się lepszą wydajnością, niż kosiarka listwowa. W ofercie https://www.rolmus.com.pl/ znaleźć można wiele części zamiennych do kosiarek rotacyjnych. Na szczególną uwagę zasługują pierścienie, oprawy, wałki, koła pasowe czy piasty, a także szlifowane wałki, trzymaki noża, osłony bębnowe czy zabieraki.