Efekt kameleona – zmieni Twój samochód

Zainteresowaniem coraz większej liczby posiadaczy aut cieszy się tuning wizualny. Montują oni więc do swoich pojazdów rozmaite elementy takie jak spoilery, ale zapominają jak może całkowicie zmienić wygląd auta jego efektowne malowanie. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest lakier kameleon, zupełnie nowe podejście do malowania nadwozia.

Efekt kameleona – szokuje ale i zachwyca

Kiedy patrzymy na nasze auto po kilku latach jego użytkowania, to często stwierdzamy że podoba nam się ono coraz mniej. Nudzi nas jego standardowy wygląd i monotonne, jednolite malowanie. Jest to wyraźny znak, że nadszedł czas na wprowadzenie radykalnych zmian, a jeśli jesteśmy naprawdę na nie gotowi to lakiery zwane kameleonami z pewnością pomogą zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły tuningowe.

Lakier kameleon, jak sama jego nazwa wskazuje, oznacza zmienność. W przypadku samochodu będzie ona dotyczyła koloru nadwozia, całego lub jego wybranych elementów. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy lubią nietypowe i często szokujące rozwiązania. Ten typ lakieru nie tworzy jednolitej powłoki w jednym wybranym kolorze, ale zaskakuje efektem zmienności w zależności od kąta pod jakim patrzymy na auto i padania na nie promieni słonecznych. Pod ich wpływem kolor może płynnie przechodzić z zależności od rodzaju użytych barw podstawowych i ich odcieni. Najczęściej używane zestawienia kolorystyczne to odcienie zieleni i niebieskiego, oraz czerwień przechodząca w beże czy ciemne brązy.

W ten efektowny sposób można całkowicie odmienić wygląd każdego samochodu, niezależnie od jego klasy czy rocznika. Jeśli nie boimy się takich odważnych rozwiązań i lubimy szokować otoczenie, to nic nie stoi na przeszkodzie by nasze rodzinne kombi wzbudzało zachwyt i przyciągało zazdrosne spojrzenia sąsiadów. Jednak zanim zdecydujemy się na tak daleko idące zmiany, warto poznać kilka zasad, którymi trzeba się kierować malując auto lakierem kameleonem.

Efekt kameleona bez niedoróbek

Lakiery o zmiennej barwie wymagają zachowania bardzo dużej dokładności przy ich nakładaniu na karoserię pojazdu. Wyjątkowo starannie trzeba wypełnić i wygładzić wszystkie rysy czy ubytki w starej powłoce lakieru. Po jej dokładnym umyciu nakłada się najpierw warstwę podkładu, najlepiej w kolorze czarnym, a następnie lakier kameleon w kilku cienkich warstwach. Kiedy wyschnie, samochód pokrywa się lakierem bezbarwnym z utwardzaczem. Dzięki temu uzyskana powłoka będzie trwała i odporna na uszkodzenia spowodowane przez małe kamyki czy otarcia na parkingu.

Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com