Bezpieczna przyczepa czyli jaka?

Bez wątpienia, wielu wypadków na drodze można by było uniknąć, gdyby kierowcy zachowali ostrożność. Ponadto, na liczbę wypadków wpływ na pewno ma też przygotowanie samochodu, m. in. jego odpowiednie oświetlenie. Podobnie jest w przypadku przyczep, które powinny być odpowiednio przygotowane do jazdy.

Dobrze oświetlona przyczepa

Światła do przyczep zdają się odgrywać bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. To właśnie dzięki światłom do przyczep można je zauważyć z kilkudziesięciu lub też nawet kilkuset metrów. Dzięki tak dobrej widoczności zawsze jest dostatecznie dużo czasu, aby ominąć nawet największą przyczepę.

Warto w tym miejscu rozwinąć nieco temat wielkości przyczep. Rzecz w tym, iż istotne jest nie tylko to, aby z daleka było widać przyczepę. Ważne jest również, aby było widać jak jest ona duża. Chodzi o to, iż dzięki temu można łatwo ocenić ile czasu będzie potrzebne na jej wyprzedzenie.

Nie ma więc wątpliwości, że na dużej przyczepie powinno znajdować się zdecydowanie więcej świateł do przyczep niż na małej. Rzecz w tym, że jest to jedyny sposób na to, aby zakomunikować innym członkom ruchu jak duża przyczepę się wiezie.

Różne typy lamp

Warto zauważyć, że za oświetlenie przyczep odpowiadają różnorodne lampy. Generalnie, rozróżnia się trzy typy stosowanych zdecydowanie najczęściej lamp. Najbardziej podstawowe są z pewnością światła odblaskowe. W dużych i małych przyczepach powinny znajdować się one z tyłu, jak również na przedniej części przyczepy.

Oprócz świateł odblaskowych, w przypadku przyczep ważne są też na pewno światła pozycyjne. Ich zadaniem jest oświetlenie tylnej części przyczepy. Podobnie jak w przypadku odblasków, pozycyjne światła do przyczep trzeba zamontować po obu stronach przyczepy. Rzadziej wymagane, gdyż tylko w przypadku tych największych przyczep, są światła obrysowe.

Co oprócz oświetlenia

Czy zakup i późniejszy montaż świateł do przyczep to wszystko co trzeba zrobić, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo? Z pewnością to nie wszystko. Niezwykle istotne jest również to, co robi się jeszcze przed wyborem lamp. Chodzi tutaj konkretnie o wybór najodpowiedniejszej przyczepy.

Z pewnością, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na funkcjonalność przyczepy. Mniejszą uwagę zwykle poświęca się temu, czy jej wielkość, jak również kolor zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Jest to błąd, gdyż mniejszy rozmiar przyczepy oraz jej jasny kolor znacząco zwiększają bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Unitrailer