Niejeden kierowca powinien posiadać alkomat

Alkohol pojawia się w wielu sytuacjach. Imprezy rodzinne, wieczory w domu, grill ze znajomymi. Wiele osób wie, że po spożyciu alkoholu nie można prowadzić pojazdu. Niestety nie każdy ma świadomość, że wiele godzin po spożyciu alkoholu, jego poziom w organizmie jest jeszcze zbyt wysoki, by kierować samochodem czy motocyklem. Warto mieć swój alkomat i w razie konieczności badać trzeźwość.

Nie każdy alkomat jest wart polecenia

Trzeba mieć świadomość, że nie każdy alkomat jest wart polecenia. Niektórych zwyczajnie nie należy kupować, bowiem ich wskazania nie są dokładne. Aby mieć pewność wskazań alkomatu, warto znaleźć dobry alkomaty sklep i zainwestować w alkomat za kilkaset złotych. Taki sklep z alkomatami do znalezienia jest w Internecie. Jest ich sporo. Oczywiście nawet najlepszy alkomat zakupiony w alkomat sklep nie sprawdzi się, jeśli nie zostanie wcześniej skalibrowany. Niejeden alkomat sklep ma taką usługę w ofercie, nie jest to jednak generalna zasada. Niekiedy sklep z alkomatami tylko oferuje alkomaty, kalibrować je trzeba w innym miejscu.

Kalibrację trzeba powtarzać

Nawet w opisie alkomatów oferowanych w alkomaty sklep, jest informacja, że kalibracja urządzeń musi być powtarzana. Co do zasady, warto ją przeprowadzać co kilka miesięcy. przy rzadszym użytkowaniu alkomatu, wystarczy kalibracja co rok. Gdzie skalibrować alkomat? Jeśli sklep z alkomatami nie oferuje takiej usługi, trzeba poszukać w sieci Internet miejsc, gdzie można to zrobić. Alkomat należy do kalibracji odesłać. Po wykonaniu usługi, zostanie zwrócony pocztą kurierską. Cena usługi nie jest zaporowa, można ją ocenić jako niewielki wydatek.

Kiedy sprawdzać trzeźwość?

Niewiele daje sprawdzanie trzeźwości tuż po spożyciu alkoholu, poziom nietrzeźwości będzie bowiem się zwiększać. Jeśli zaś nawet kilkanaście godzin wcześniej spożywaliśmy alkohol, a chcemy prowadzić pojazd, warto upewnić się, że jesteśmy trzeźwi. Jeśli wskazania alkomatu na to wskazują, można kierować. Jeśli wskazują, że poziom alkoholu jest zbyt wysoki, trzeba poczekać.

Warto mieć świadomość, że i przy profesjonalnych alkomatach może istnieć margines błędu pomiaru. Często informacje na ten temat są podane w instrukcji obsługi alkomatu. Jeśli wiec wskazania poziomu alkoholu we krwi są na granicy dozwolonych i umożliwiających kierowanie pojazdem, warto poczekać i sprawdzić trzeźwość za jakiś czas.