Przester gitarowy

Dobrze dobrana gitara elektryczna dla początkującego i zaawansowanego gitarzysty to ważna sprawa. Jednak warto zawsze zainteresować się, co jeszcze można zrobić, aby granie stało się ciekawsze, a dźwięki uwydatnione. Od tego właśnie jest urządzenie elektroniczne, które modyfikuje i przetwarza dźwięk – przester gitarowy.

Zakup przesteru gitarowego – czy warto?

Przester gitarowy to zwykle nieduży prostopadłościan, który ma pedał oraz regulatory. Jest ich naprawdę sporo, w zależności od tego, co chce gitarzysta osiągnąć. Zanim zakupi odpowiedni przester musi wiedzieć jaką muzykę chcę grać. Wybranie się do dobrego sklepu muzycznego z gitarą i testowanie przesterów to ważna kwestia. Nie można kupować takiego sprzętu według opisu. Nie każdy przester może wydawać takie dźwięki, jakie chcemy i takiej jakości, jaką jesteśmy zainteresowani.

Różne typy efektów gitarowych

Fuzz to przester, który uzyskuje dźwięk ziarnisty i skompresowany. Mogą nim się zainteresować gitarzyści od bluesa i rocka klasycznego oraz od muzyki alternatywnej. Distortion to dość mocne, a nawet agresywne brzmienie, które nadaje się do muzyki metalowej i alternatywnej, a także rockowej. Overdrive to trochę mniej agresywny efekt przesteru typu distortion. Inne efekty, tzw. modulacyjne daje na przykład pitch schifer, który zmienia częstotliwość. Chorus miesza sygnał opóźniony z bezpośrednim. Rodzajów jest jeszcze więcej, to tylko kilka wymienionych, aby zdawać sobie sprawę z tego, że wybór jest duży. Przestery były używane przez znanych gitarzystów na całym świecie. Każdy jeden rodzaj przesteru miał swojego prekursora, na którym można się wzorować.

Testowanie i dobieranie przesterów gitarowych

Producenci starają się podpowiedzieć początkującym gitarzystom już na samym początku, ponieważ w nazwie podają rodzaj muzyki. Jeśli w nazwie znajdziemy blues, to nie należy go kupować, kiedy chcemy grać raczej metal. Drugą rzeczą, którą trzeba zrobić to wziąć gitarę do ręki i podłączyć przester, regulować, sprawdzać jaki efekt udaje się osiągnąć. Najlepiej przetestować wszystkie przestery jakie są dostępne w sklepie. Im więcej tym lepiej. Trzeba na to poświęcić czas, aby nie zakupić niepotrzebnego przesteru gitarowego. Najlepiej inspirować się tym, jakie efekty osiągali inni, znani nam gitarzyści. Dobrze jest przetestować przestery, które były używane przez innych gitarzystów, ale też te mniej popularne. Regulowanie i sprawdzanie czy dźwięk w każdym momencie jest słyszalny to jeden z ważnych kroków, ale też włączanie kostki i sprawdzanie czy wpływa to na dźwięk gitary.