Tradycyjne przetwory polskie – skarbiec witamin i minerałów!

Na rynku zdrowej żywności raz za razem wyłaniają się specyficzne trendy. Jednego roku są to jagody goji, innego – quinoa albo herbatka z nikomu nieznanych ziół. Czy potrzebujemy drogich, zagranicznych produktów, by odżywiać się zdrowo? Bynajmniej! Zamiast tego spójrzmy w nowy sposób na przetwory, które stanowią podstawowe składniki polskiej kuchni.

Buraki we wszystkich odsłonach – rubinowa magia Natury

Kto z nas nie przepada za buraczkami na ciepło albo przetworami z buraków z dodatkiem chrzanu? Nie wszyscy jednak wiedzą, że te doskonale znane nam potrawy mogą stanowić klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Skromny, rodzimy burak kryje w sobie prawdziwą fabrykę antyoksydantów, witamin czy pierwiastków śladowych, dzięki którym każdy posiłek z jego udziałem działa lepiej, niż garść aptecznych suplementów.

Jedzenie buraków wspomaga układ immunologiczny, pomaga przeciwstawić się działaniu wolnych rodników, wpływa pozytywnie na przewodnictwo nerwowe, a także poprawia skład krwi. To jeszcze nie wszystko! Przetwory z buraków to niewątpliwie uczta dla kubków smakowych, ale sok z buraka może być także stosowany zewnętrznie, jako składnik maseczek, peelingów czy odżywek do włosów.

Niesamowite kiszonki – pomoc dla układu pokarmowego

Kiszenie warzyw stanowi praktykę nieznaną w wielu częściach świata, w Polsce jednak na szczęście stanowi tradycyjny sposób na konserwację pokarmów, który nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Potrawy takie, jak kapusta, ogórki kiszone czy fermentowane przetwory z buraków wnoszą do potraw trudną do zastąpienia eksplozję smaku, prócz tego jednak stanowią doskonałą broń w walce z szeregiem dolegliwości czy zagrożeń środowiskowych.

W procesie kiszenia, czyli laktofermentacji, żywność zostaje przekształcona w naturalne probiotyki, dzięki którym flora jelitowa zyskuje dodatkowe wspomaganie. Ten bezpieczny i prosty sposób na przetwarzanie pokarmów pozwala organizmowi przeciwstawić się infekcjom, poprawia strawność twardych warzyw oraz przyswajanie minerałów.

Sok malinowy – przeziębienie nie ma szans!

Aromatyczne soki i syropy z malin mają nam do zaoferowania nieporównanie więcej, niż tylko smak, który nieodmiennie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. W niewielkim owocu maliny znajdziemy ogromną liczbę korzystnych dla zdrowia składników – witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo, pektyny, śluzy i wiele innych.

Badania nad właściwościami przeciwnowotworowymi i przeciwzapalnymi tych owoców przynoszą niezwykle obiecujące rezultaty. O zaletach soku malinowego w przypadku przeziębienia czy grypy nie trzeba jednak przekonywać nikogo, kto miał okazję leczyć się herbatką z tym cudownym dodatkiem. Maliny działają przy tym ochronnie na błonę śluzową żołądka i gardła, a ich zapach wywołuje odprężenie i przypływ energii zarazem.