Swojskie wędliny, czyli wędzarnia ogrodowa

Swojskie wędliny nie mają sobie równych, dlatego coraz częściej próbujemy przygotowywać je samodzielnie. Nie jest to nic trudnego, ponieważ wystarczy zapatrzyć się w wędzarnię ogrodową, a sztukę sporządzania własnych swojskich wędlin bardzo szybko nabędziemy. A wędzić możemy również między innymi ryby oraz sery.

Wędzarnia ogrodowa – co to takiego?

Jest to urządzenie, dzięki któremu przygotujemy swojskie, czyli wędzone naturalnym dymem kiełbasy, szynki, boczki i inne wyroby, a także ryby oraz sery. Tego smaku oczywiście nie da się w żaden innym sposób zastąpić, dlatego urządzenia te coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach i na działkach. Mogą różnić się one wyglądem, wielkością oraz sposobem opalania. Nie mniej ważny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane.

Niektóre wędzarnie ogrodowe to nieduże i zgrabne domki, które przypominają swoim wyglądem ule. Mają drzwiczki, daszek oraz komin, przez który odprowadza się dym z paleniska. Idealnie komponują się z takimi zabudowaniami jak altany. Inne przypominają dużo bardziej profesjonalne urządzenia kuchenne, mogą być także także dużo większe.

Jak wędzić we własnej wędzarni?

Wędzarnia ogrodowa może być opalana tradycyjnie, czyli przy pomocy drzewa lub specjalnego brykietu. Taki dym ma specyficzny smak i zapach, więc to najczęściej takie urządzenia pojawiają się w ogrodach. Aby jednak nauczyć się ją sprawnie obsługiwać, potrzeba nieco wprawy, którą każdy po kilku próbach z pewnością nabędzie.

Inną i łatwiejszą w obsłudze opcją są wędzarnie ogrodowe elektryczne. Dzięki nim przyrządzanie swojskich wyrobów jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ sterowanie temperaturą odbywa się przy pomocy specjalnego pokrętła czy panelu. Takie urządzenia są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Z jakiego materiału?

Wędzarnia ogrodowa może być wykonana z bardzo różnych materiałów. Przede wszystkim jest to drewno. Należy zwrócić uwagę na gatunek drzewa, ponieważ prawidłowo wędzarnia powinna być wykonana z drzewa liściastego.

Równie popularne są urządzenia do wędzenia wykonane z metalu lub murowane. Jeśli posiadamy takie umiejętności, to wędzarnię z powodzeniem można również zaprojektować i wymurować samodzielnie, aby jak najlepiej komponowała się z resztą posesji.

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.