Profesjonalne noże kuchenne to inwestycja na lata

Profesjonalne noże kuchenne to inwestycja na lata

Przez wiele tysięcy lat noże służyły jako wielofunkcyjne narzędzie. Dopiero od XV wieku zaczęto używać ich do jedzenia. Zaś klasyczny nóż stołowy z tępym czubkiem to wynalazek stosunkowo młody, bo pochodzi z połowy XVII wieku, kiedy to Ludwik XIV, obawiając się o swoje życie, zakazał używania przy stole zaostrzonych noży. Z Francji noże stołowe trafiły do całej Europy i doczekały się nowych form oraz funkcji.

Obecnie, poza nożem klasycznym, przy stole używa się specjalnych noży do ryb, niektórych owoców morza, serów czy steków. Na co dzień jednak domowy zestaw sztućców ogranicza się do tradycyjnego noża obiadowego.

Z czego składa się zestaw profesjonalnych noży kuchennych?

Profesjonalne noże kuchenne to inwestycja na lata i marzenie każdego kto lubi spędzać czas w kuchni. Najczęściej w skład zestawu wchodzą:
– nóż szefa kuchni, który ma ostrze o długości około 20-25 cm i służy do krojenia mięsa oraz warzyw,
– nóż uniwersalny – jest nieco mniejszy od noża szefa, lepiej sprawdza się przy krojeniu warzyw niż mięsa,
– nóż do chleba, posiadający charakterystyczne ząbkowane ostrze,
– nóż do obierania warzyw. Opcjonalnie zestaw może być uzupełniony o: tasak, nóż do pomidorów, nóż do krojenia serów, filetowania ryb bądź sushi.

Profesjonalne noże kuchenne – tradycyjne czy ceramiczne, które wybrać?

Tradycyjne noże kuchenne mają ostrza wykonane ze stali nierdzewnej. Coraz częściej jednak uzupełniane bądź nawet zastępowane są nożami ceramicznymi.

Ceramiczne noże kuchenne są twardsze, ostrzejsze i nie tępią się tak łatwo, jak te wykonane ze stali szlachetnej. Dodatkowo idealnie nadają się do kontaktu z warzywami i owocami, bo nie wchodzą w reakcję z kwasami w nich zawartymi, pozostawiając ich oryginalnym smak, co czasami ma miejsce w przypadku noży tradycyjnych. Niestety są bardziej kruche – upuszczone, łatwo się tłuką.

Noże tradycyjne, co prawda łatwiej się tępią, ale nie ma problemu z ich ostrzeniem, łatwo można to zrobić samemu w domu. Robione są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dlatego są bardzo trwałe.

Jak dbać o profesjonalne noże kuchenne?

– Nóż lubi deskę z drewna. Deski i blaty wykonane z bardzo twardych materiałów, nie amortyzują cięcia, przez co nóż szybko się stępi.

– Ostrych noży nie lubi zmywarki. Źle na niego wpływają detergenty, wysoka temperatura i ciśnienie wody, które sprawią, że nóż bardzo szybko traci swoją ostrość. Może również dojść do trwałego uszkodzenia ostrza i rękojeści, jeśli jest wykonana z drewna.

– Wilgoć jest wrogiem noży, dlatego nie powinno się ich zostawiać w zlewie, a zaraz po umyciu, należy je wycierać. Pozostawiona na ostrzu woda powoduje jego rdzewienie.

– Noże najlepiej przechowywać, tak jak to robią profesjonalni kucharze, przyczepione do specjalnej listwy magnetycznej lub w drewnianym bloku. Pozwoli to na utrzymać ostrza w czystości oraz chronią je przed wilgocią.

Profesjonalne noże kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl