Na upały – domowa granita lub sorbet

Nic nie smakuje tak wybornie podczas upałów, jak dobrze zmrożony deser owocowy. Aby skosztować wspaniałego deseru na bazie owoców, nie musimy nawet wychodzić z domu. W łatwy sposób możemy uzyskać go w naszej kuchni. Nawet efektowną granitę lub sorbet owocowy wykonuje się szybko i prosto.

Nowe sposoby na mrożony deser

Kilka lat temu alternatywą dla klasycznych, mlecznych lodów były sorbety, obecnie przebojem na rynek wkracza owocowa granita. Urządzenia do jej wytwarzania, czyli granitory, można spotkać niemal wszędzie, gdzie znajdą się ludzie potrzebujący orzeźwienia. Napój ten przyrządzony jest z rozcieńczonego soku owocowego, schłodzonego do tak niskiej temperatury, że zawarta w nim woda zaczyna przypominać topiący się śnieg. Jest to nieco inny produkt niż ten, który wytwarza maszyna do sorbetów – tam półproduktami są mrożone owoce, co podnosi cenę deseru.

Krótka historia orzeźwienia

Choć wydaje się, że zarówno granita jak i sorbet powstały niedawno, w istocie mają one długoletnią tradycję. Pierwsze próby ich przyrządzania sięgają nawet IV tysiąclecia przed naszą erą! Już 3000 roku p.n.e w Chinach ludzie delektowali się sokami uzyskanymi z wyciśniętych owoców oraz słodkimi płynami słodzonymi miodem, które schładzali za pomocą śniegu. Zachowane dokumenty pokazują, że Włosi umieli wytwarzać podobne napoje już za czasów Nerona, który także lubował się w smaku owoców mielonych z miodem i łączonych ze śniegiem, który specjalnie dla niego dostarczany był z Alp. Nazwa „sorbet” pochodzi albo od tureckiego słowa „chorbet” określającego owocowy napój, pijany przez Arabów, lub też od włoskiego słowa „sorbire”, które oznacza „sączyć”.

Czy granita jest tym samym co sorbet?

We współczesnych lodziarniach możemy znaleźć sorbety w wielu smakach i rodzajach, które są bezmlecznym odpowiednikiem zwykłych lodów – zazwyczaj zachowują stałą konsystencję, łatwo dają się formować w kulki, mają jednorodny skład. Produkuje się je z rozdrabnianych owoców i dodaje do nich stabilizator, który sprawia, że wiążą się w ciało stałe – zazwyczaj jest nim mąka kukurydziana, ziemniaczana lub białko jaja.Granita różni się od sorbetu przede wszystkim konsystencją, która wynika z tego, że przygotowuje się ją z soku owocowego rozcieńczonego z wodą. Następnie się ją schładza, przez co osiąga ona stan zmrożonego płynu.

Przygotuj swoją granitę lub sorbet

Granitę w ciepłe dni można kupić na mieście w kawiarni, lodziarni lub budce mobilnej wyposażonej w granitory. Jednak ten orzeźwiający napój możemy także wykonać w domu poprzez zmiksowanie soku owocowego z kruszonym lodem. W internecie możemy znaleźć mnóstwo inspiracji i przepisów jak uzyskać wiele intensywnych kolorów i nietuzinkowych połączeń smakowych.Jeżeli lubimy samodzielnie wytwarzać desery owocowe, dobrym pomysłem może być maszyna do sorbetów, dedykowana do użytku domowego. Przy jej pomocy łatwo wytwożymy lody z mrożonych owoców – dokładnie takie, jakie lubimy!