Musztarda – rodzaje i zastosowanie

Musztarda jest jednym z produktów, które są obecne właściwie w każdej lodówce, w każdym polskim domu. Producent najlepszej musztardy narynku może być pewien, że nie zbankrutuje. Musztarda jest u nas doceniana już od setek lat – początkowo nawet jako deser. Dziś spożywana jest zarówno na ciepło jak i na zimno.

Jakie są rodzaje musztardy?

W związku z tym, że musztarda jest obecna na stołach (nie tylko polskich) już od czasów antycznych powstało jej wiele odmian i rodzajów. Uzależnione są od zastosowanych proporcji, czy rodzajów głównych składników lub różnic w sposobie przygotowania. Samych odmian gorczycy używanych do produkcji musztardy jest trzy: gorczyca biała, czarna oraz sarepska.

Każdy producent najlepszej musztardy narynku posiada w swoim asortymencie przynajmniej 9 jej gatunków. Należą do nich między innymi:

-musztarda sarepska – powstaje ze specjalnej odmiany gorczycy – gorczycy sarepskiej, jej smak jest raczej umiarkowanie ostry, a w konsystencji widoczne są rozdrobnione ziarna gorczycy
-musztarda kremska – jedna z najłagodniejszych w smaku, delikatnie słodka, bardzo dokładnie zmielona, gładka w konsystencji
-musztarda stołowa – również łagodna w smaku, słodkawa, bardzo delikatnie pikantna, o dosyć jasnym kolorze
-musztarda dijon – zamiast octu do produkcji używane jest białe wino, jest bardzo ostra i intensywna w smaku
-musztarda francuska – w tym przypadku zamiast octu jest ocet winny, ziarna gorczycy w większości pozostają niezmielone, jest łagodna w smaku
-musztarda rosyjska – bardzo ostra, powstaje z najostrzejszej, czarnej gorczycy.

Wiele rodzajów musztard powstaje z połączenia musztardy z dodatkowymi, niestandardowymi składnikami jak na przykład chrzan, czy miód. Analogicznie powstaje ostrzejsza musztarda chrzanowa, czy słodka musztarda miodowa.

Do czego używa się musztardy?

Na polskim stole najczęściej stanowi ona dodatek do potrawy. Użyta do zamarynowania sprawia, że mięso jest bardziej kruche, w sosie podkreśla jego smak, w połączeniu z cebulą, czosnkiem i żółtym serem stanie się soczystym nadzieniem do rolady, czy zrazów. Często używana jest również jako jeden ze składników sosów do sałatek.

Producent najlepszej musztardy narynku może czerpać inspiracje z innych krajów i zaproponować jej użycie w mniej standardowym wydaniu. U naszych dalszych zachodnich sąsiadów, we Francji musztarda jest wykorzystywana jako składnik najważniejszy potrawy. Francuska zupa musztardowa idealnie smakuje z jajkiem i grzankami. W Chinach i Wielkiej Brytanii stosuje się natomiast musztardę w proszku – ziarna są mielone i prażone, a potem stosowane jako przyprawa nadająca ostrości.