Do czego służy szpachelka do ciasta?

Wygląda trochę jak takie tradycyjne narzędzie budowlane przeznaczone do gładzenia różnego rodzaju powierzchni, ale w rzeczywistości jej miejscem docelowym nie jest wcale plac budowy, a kuchnia. Szpachelka do ciasta pomimo niepozornego rozmiaru sprawdza się znakomicie. To narzędzie bardzo praktyczne, pomagające na różnych etapach pichcenia.

Do pracy z czekoladą

W cukiernictwie czekolada jest absolutnie niezastąpiona. To właśnie ona sprawia, że wszelkiego rodzaju ciasta, babeczki i muffinki nabierają znacznie mocniejszego i intensywniejszego smaku, cudownie kakaowego aromatu i przepięknego głębokiego koloru. Aby rozsmarować czekoladę na cieście, najpierw trzeba oczywiście podgrzać ją w kąpieli wodnej. A potem jakoś ją równomiernie rozłożyć. Wtedy właśnie do akcji wkracza szpachelka.

Teoretycznie większą kontrolę nad wyglądem czekoladowej masy można uzyskać za sprawą niewielkiego pędzelka, jednakże szpachelka znacznie lepiej poradzi sobie z większym biszkoptem, bo szybciej pokryje go brązową masą. Czas jest bardzo ważny. Czekolada lubi niestety prędko zastygać, dlatego trzeba się z nią obchodzić sprawnie.

Do tynkowania tortów

Tynkowanie tortów jest niczym innym jak pokrywaniem biszkoptów przygotowaną wcześniej gładką warstwą – np. warstwą klasycznego kremu wykonanego z masła, na którym świetnie będą się trzymać różne cukrowe dekoracje. Tynk należy położyć w taki sposób, by stworzył on równą powierzchnię o gładkiej strukturze. Nie jest to proste i na pewno wymaga wprawy. Wymaga też zastosowania szpachelki do ciasta.

Szpachelka cukiernicza działa w tym przypadku dokładnie tak samo jak szpachelka budowlana, ponieważ umożliwia równomierne rozłożenie tynku. Pozwala na jego perfekcyjne wygładzenie. Sprawia, że z każdej strony zaczyna mieć on dokładnie tę samą grubość i dzięki temu wygląda idealnie.

Do różnych prac technicznych

Mimo iż szpachelka do ciasta zdecydowanie najczęściej jest wykorzystywana właśnie do tynkowania tortów bądź pracy z czekoladą, można znaleźć dla niej także kilka innych zastosowań.

Przyda się ona również wtedy, gdy trzeba będzie zeskrobać coś z ciasta, pokroić cukrowe ozdoby albo rozdrobnić posypkę lub owoce. To narzędzie wielofunkcyjne. Każdy, kto lubi piec, na pewno powinien coś takiego sobie sprawić.

Szpachelka do ciasta dostępna jest w ofercieGastrosilesia.pl.