Jak skutecznie filtrować i uzdatniać wodę?

uzdatnianie wody

Jakość wody pitnej ma istotne znaczenie dla człowieka. Najważniejsze to oczywiście względy zdrowotne. Niskiej jakości lub zanieczyszczona woda to ryzyko występowania gorszego samopoczucia lub nawet zagrożenia zdrowia. Jakość wody ma wpływ na smak przygotowywanych na jej bazie posiłków. Z kolei twardość wody ma wpływ na jej użyteczność w gospodarstwie domowym.

Zmiękczanie wody w Warszawie i innych dużych miastach

W większości polskich dużych miast woda jest nie najlepszej jakości. Szczególnie dotyczy to tych ośrodków miejskich, w których jest ona pobierana z rzek lub zbiorników wodnych. W największych miastach zapotrzebowanie na wodę użytkową jest bowiem tak duże, że nie jest możliwe zaspokoić potrzeby mieszkańców wodą z odwiertów głębinowych. Zatem zmiękczanie wody w Warszawie czy innych aglomeracjach, jej filtrowanie i uzdatnianie jest nie tyle wskazane, ile wręcz niezbędne. Jest to spowodowane oczywiście obecnością w wodzie chloru oraz innych związków chemicznych, których zadaniem jest zapewnić czystość biologiczną wody pitnej.

Uzdatnianie wody do picia i użytku domowego

W takiej sytuacji oczywiste jest, że wodą przeznaczoną do spożycia należy uzdatniać. Tylko uzdatniona woda nadaje się bowiem do spożycia. Głównym celem uzdatniania wody jest poprawienie jej smaku poprzez usunięcie związków chloru. Wiele osób nie jest bowiem w stanie pić wody ani jeść potraw przygotowanych na chlorowanej wodzie ze względu na nieprzyjemny smak. Chlor może też powodować komplikacje zdrowotne, głównie trawienne. Są też osoby, które są po prostu uczulone na chlor.

Są też takie miejsca, gdzie woda jest tak złej jakości, że niezbędne jest jej uzdatnienie nawet do celów użytkowych, jak choćby pranie. Wiele osób stosuje więc centralne uzdatnianie wody i woda jest uzdatniona niezależnie od jej punktu poboru w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym.

Filtry do wody niezbędne dla zdrowia

W zasadzie jedynym dostępnym dla końcowego użytkownika sposobem na uzdatnienie wody jest zastosowanie filtrów. Tych jest obecnie ogromny wybór. Jest to oczywiście spowodowane tym, że niska jakość wody jest powszechnym zjawiskiem. W sklepach można zakupić bardzo różne filtry do wody: dzbankowe, nakręcane na kran, do zainstalowania na rurach dopływowych. W zależności od rodzaju, mogą one zatrzymywać zarówno zanieczyszczenia mechaniczne, jak i biologiczne. W przypadku filtrów do wody ważna jest nie tylko ich jakość, ale regularna wymiana wkładów. Dlatego warto kupować filtry i uzdatniacze do wody znanych i cenionych firm, które zapewniają serwis, części zamienne, a przede wszystkim zapasowe wkłady.